Przejdź do głównej treści strony
Bilety na Finał 12. LETNIEJ AKADEMII JAZZU

Bilety na Finał 12. LETNIEJ AKADEMII JAZZU

Tu kupisz bilety na Finał 12. LETNIEJ AKADEMII JAZZU

Opis

W drugim tygodniu lipca rusza kolejna edycja Letniej Akademii Jazzu! Przez całe wakacje na festiwalowej scenie w klubie Wytwórnia prezentować się będą najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujący debiutanci oraz prawdziwe legendy jazzu! Od 11 lipca do 29 sierpnia łódzka publiczność będzie mogła spędzić czwartkowe wieczory …

W drugim tygodniu lipca rusza kolejna edycja Letniej Akademii Jazzu! Przez całe wakacje na festiwalowej scenie w klubie Wytwórnia prezentować się będą najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujący debiutanci oraz prawdziwe legendy jazzu! Od 11 lipca do 29 sierpnia łódzka publiczność będzie mogła spędzić czwartkowe wieczory słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli gatunku.

Jedenaście poprzednich odsłon Letniej Akademii Jazzu wysoko postawiło poprzeczkę tegorocznej edycji. Organizatorzy zapewniają melomanów, że i tym razem zaprosili przedstawicieli jazzu z najwyższej półki, znanych ze swojej kreatywności, artystycznych osiągnięć i międzynarodowych kooperacji.
Dwunasta Letnia Akademia Jazzu po raz kolejny odkrywa przed publicznością całą gamę kolorów, jakimi mieni się jazz. Nie zabraknie standardów jazzowych i improwizacji, odniesień do korzeni gatunku za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesa i gospel. Na scenie Wytwórni zaprezentują się artyści francuskiej, amerykańskiej czy skandynawskiej sceny jazzowej. Do Łodzi przyjadą legendy amerykańskiej sceny jazzowej i awangardowej: wirtuoz gitary i jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów – Bill Frisell oraz wybitny saksofonista Joe McPhee, który będzie gościem specjalnym tria Mikołaja Trzaski. Z Francji przyjedzie do nas skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies, a ze Szwajcarii wspaniała wokalistka z polsko-japońskimi korzeniami: Yumi Ito.
Podobnie jak rok temu, również i w te wakacje serca publiczności skradną odważne, silne i utalentowane kobiety: amerykańska wokalistka jazzowo-soulowa, córka wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin oraz amerykańska wokalistka gospel Michelle David, która zainauguruje festiwal i wystąpi z siedmioosobowym zespołem „The Gospel Sessions”.
Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym kwintetem, Wojciecha Jachnę z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej.
Nie zabraknie także zdolnych adeptów INTL Jazz Platform, których poczynania artystyczne należy z uwagą obserwować: duetu Raczkowski & Kostka oraz tria Szymona Miki.
Finał Letniej Akademii Jazzu będzie roztańczony i śpiewający za sprawą wybitnego muzyka i kompozytora Krzysztofa Herdzina oraz wokalisty Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Franka Sinatry w swingowych aranżacjach, czyli „Swinging with Sinatra”.
Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będą kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform (22 – 25 lipca), podczas których już po raz siódmy w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami, tworzyć i wykonywać muzykę.
Tegoroczna edycja warsztatów będzie wyjątkowa, bowiem w 2019 roku organizatorzy, tj. Fundacja Wytwórnia, są partnerami europejskiego projektu współpracy Jazz Connective współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który ma na celu m.in. wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich.
W ramach projektu Jazz Connective podczas warsztatów INTL Jazz Platform młodzi muzycy będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych seminariach i spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali, zaś publiczność zobaczy i usłyszy za darmo wyjątkowych artystów z Europy. Na scenie Wytwórni zagrają m.in. francuski zespół MONA z charyzmatyczną liderką Elodie Pasquier na klarnecie basowym, słoweńska pianistka Kaja Draksler w solowym projekcie, polski duet BACKSPACE tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, a także fortepianowe trio ENEMY z pianistą Kitem Downesem na czele. Jak co roku nie zabraknie również wieczornych jam sessions i wspólnego występu kadry mistrzowskiej w składzie: Ingebrigt Håker Flaten (Norwegia), Marius Neset (Norwegia), John Escreet (Wielka Brytania), Jim Black (Stany Zjednoczone) oraz Verneri Pohjola (Finlandia). Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie.
Letnia Akademia Jazzu została stworzona po to, by swoją nadzwyczajną energią zarazić całą Łódź, cały kraj. W tym odbywać się będzie między 11 lipca a 29 sierpnia, w każdy czwartek o godzinie 19:00. Na koncerty w ramach INTL Jazz Platform między 22 a 24 lipca wstęp jest wolny.
Szykuje się prawdziwe święto fanów jazzu, warto więc zapisać te daty w swoich kalendarzach.
Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Wydarzenia