Przejdź do głównej treści strony

61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień

29.09.2018, sobota, 19:30
Filharmonia Narodowa - sala koncertowa, Warszawa Jasna 5, 00-950 Warszawa
Pamiętaj - na Biletomat.pl Twoje zakupy są bezpieczne. Jeśli dojdzie do zmiany daty lub odwołania wydarzenia, będziesz mógł spokojnie uzyskać zwrot, a o wszelkich aktualizacjach poinformujemy Cię mailowo.

Opis

Główny temat tegorocznej edycji festiwalu: „res publica” nawiązuje do 100-lecia polskiej niepodległości. 61. „Warszawska Jesień” bada relacje muzyki współczesnej z rozpoznawaną przez nią rzeczywistością, postawy twórcze wobec sprawy publicznej. Spogląda na muzykę jako medium wspólnotowe i obywatelskie, jako wyraz tożsamości osobistej i społecznej.  Festiwal będzie miejscem artystycznej debaty i wsłuchiwania …

Główny temat tegorocznej edycji festiwalu: „res publica” nawiązuje do 100-lecia polskiej niepodległości. 61. „Warszawska Jesień” bada relacje muzyki współczesnej z rozpoznawaną przez nią rzeczywistością, postawy twórcze wobec sprawy publicznej. Spogląda na muzykę jako medium wspólnotowe i obywatelskie, jako wyraz tożsamości osobistej i społecznej.  Festiwal będzie miejscem artystycznej debaty i wsłuchiwania się w różne tezy muzyczne o nas i o świecie.

29 września / sobota
19:30 – Filharmonia Narodowa / Sala Koncertowa
MĘDRCY OCIOSANI
Jak twierdził Św. Tomasz z Akwinu – wszystko bierze się z ruchu. Zawirują grona dźwięków w utworze Anny Zawadzkiej-Gołosz. U Akiko Yamane spotkamy się z solistyczną partią biwy – japońskim średniowiecznym instrumentem używanym do akompaniowania opowieściom o wojownikach. Nastąpią więc gwałtowne gesty, ataki i odpuszczenia, jak na filmach Akira Kurosawy. Nic dziwnego: są to wyobrażenia ciosów nożem rozcinających tkankę i przestrzeń. I finał Finału: De Staat (Republika) Louisa Andriessena – traktat o rzeczypospolitej do tekstów zaczerpniętych z Państwa Platona. Jak prawi grecki filozof, muzycznych skal nie wolno zmieniać, bo stanowią one fundament społecznego ładu. Każda zmiana przynosi nieuchronną destabilizację społeczną. Taka była demokracja ateńska. A my, jak umiemy, szukajmy równowagi pomiędzy kontynuacją a zmianą, pamięcią a nowoczesnością. Na Warszawskiej Jesieni i w życiu.

Program:
Kakushin Nishihara biwa
proMODERN: Marta Czarkowska, Katarzyna Bienias, Ewa Puchalska, Ewelina Rzezińska soprany
NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH
Etienne Siebens dyrygent

Anna Zawadzka-Gołosz Ex motu ** (zamówienie Warszawskiej Jesieni)
Akiko Yamane Harakiri Maiden *
Louis Andriessen De Staat

** prawykonanie
* pierwsze wykonanie w Polsce

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Bilety

Wyprzedane

Strefa II (siedzące, numerowane)

Strefa II (siedzące, numerowane)

53,10 zł

Strefa I (siedzące, numerowane)

Strefa I (siedzące, numerowane)

73,30 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.