Opis
Bastarda i João de Sousa — Fado
Bastarda wspólnie z João de Sousa, odnosząc się do tradycyjnych, przepełnionych smutkiem i duchowością utworów fado, stworzyli nową, oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych melancholijnych pieśni dały artystom możliwość swobodnej wypowiedzi …
Bastarda i João de Sousa — Fado
Bastarda wspólnie z João de Sousa, odnosząc się do tradycyjnych, przepełnionych smutkiem i duchowością utworów fado, stworzyli nową, oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych melancholijnych pieśni dały artystom możliwość swobodnej wypowiedzi i kreacji muzycznej oraz pozwoliły na szczery, pełen emocji przekaz. Owocem tego spotkania jest płyta „Fado”, która ukazuje się w 2021 roku nakładem wytwórni Audio Cave.
Skład: João de Sousa — śpiew, gitara; Paweł Szamburski — klarnet; Michał Górczyński — klarnet kontrabasowy; Tomasz Pokrzywiński — wiolonczela
MIEJSCE: Zamek w Kazimierzu Dolnym
ADRES: ul. Zamkowa 3, Kazimierz Dolny
TERMIN: 31.07, 19:00
BILETY: 70 zł
Bastarda — Projekt muzyków wywodzących się z wytwórni Lado ABC. Na swoim koncie mają już sześć albumów, na których m.in. podejmowali odważne próby reinterpretacji muzyki dawnej oraz żydowskiej i chasydzkiej, każdorazowo tworząc w pełni autorski dźwiękowy język. Muzycy, improwizując wokół archaicznych melodii, komponując i aranżując na ich podstawie zupełnie nowe utwory, budują pomost łączący odległe muzyczne światy, docierają do ich uniwersalnego, duchowego wymiaru. Twórczość Bastardy to współczesna, na wskroś oryginalna i bardzo osobista wypowiedź oparta na bogatych tradycjach muzycznych.
João de Sousa — Artysta z Portugalii, który od 2006 roku mieszka i tworzy w Polsce. Ceniony wokalista, gitarzysta i kompozytor. Jego luzofońskie korzenie w znacznym stopniu wpływają na muzykę, jaką tworzy, choć fascynacje innymi gatunkami — jazzem, world music czy muzyką alternatywną — swobodnie oddalają go od fado. Inspiracji poszukuje wszędzie, w muzyce elektronicznej, hip-hopie, przekształcając ich elementy na własny muzyczny język. Jest znany z niezwykłej emocjonalności utworów, łączenia w nich języków oraz rodzimej melancholii z polskim sentymentalizmem. Podejmuje liczne współprace z artystami z naszego rynku muzycznego (Smolik, Mikromusic, Dorota Miśkiewicz) i nie boi się eksperymentować. Na swoim koncie ma trzy autorskie albumy („Fado Polaco”, „Luta”, „Ideal”).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.