Biletomat Teatry „Człowiek” Nietzschego w Akceleratorze Kultury

Teatry: „Człowiek” Nietzschego w Akceleratorze Kultury

Bilety na spektakl

„Człowiek” Nietzschego w Akceleratorze Kultury

termin

Nd, 17 października 2021 godz. 18:00

miejsce

Akcelerator Kultury
Nowy Świat 2a, 62-800 Kalisz

organizator

Wieża Ciśnień

Bilety

Masz wyłączoną obsługę cookies. Włącz obsługę cookies w swojej przeglądarce dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Normalny

I Pula

dostępna do
Nd, 17 paź 2021 17:30

15 PLN

Wyprzedane


Ulgowy (Uczeń/Student)

I Pula

dostępna do
Nd, 17 paź 2021 17:30

10 PLN

Wyprzedane 

📄Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie!


Pamiętaj - na Biletomat.pl Twoje zakupy są bezpieczne. Jeśli dojdzie do zmiany daty lub odwołania wydarzenia, będziesz mógł spokojnie uzyskać zwrot, a o wszelkich aktualizacjach poinformujemy Cię mailowo.

***

Zapraszamy do Akceleratora Kultury na kolejną odsłonę „Ciśnienia na poezję” - monodram Janusza Stolarskiego „Ecce Homo”

Ostatnie wydarzenia na świecie sprzyjają refleksji nad ogólną kondycją ludzkości, człowieczeństwem, znaczeniem jednostki dla ogółu. Ale pytanie „jak się staje kim się jest” stanowi zagadkę zawsze aktualną. Jeśli chce znaleźć odpowiedź przyjdź 17 października do Akceleratora Kultury! Monodram Janusza Stolarskiego „Ecce Homo” powstał w oparciu o autobiograficzny tekst Fryderyka Nietzschego „Ecce Homo. Jak się staje, kim się jest”, w którym autor opisuje swoją wielkość i mądrość , wyrażając to wprost: „Słuchajcie mnie! Bom ten a ten. Przede wszystkim nie bierzcie mnie za kogo innego!”.

Janusz Stolarski potraktował dzieło filozofa jako prowokację. I to właśnie chęć zmierzenia się z tym nieprzeciętnym tekstem, próba jego zrozumienia i poszukiwanie drogi do własnego „ja” i rozmyślania nad istotą człowieczeństwa stały się impulsem do stworzenia monodramu. Janusz Stolarski stał się i aktorem, i reżyserem inscenizacji pełnej emocji i ekspresji, stanowiącej mroczną podróż w głąb własnej duszy. Monodram zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wielkie uznanie wśród krytyków, którzy podkreślali przede wszystkim środki wyrazu i kunszt aktorski Stolarskiego.

„Szukałem nici, która mogłaby pociągnąć mnie we właściwym kierunku. Tu muszę zaznaczyć, iż dzieło Nietzschego rozumiem jako prowokację. To ona stanowi jego funkcję i cel. Ten filozof nie wypisuje recept. On stawia diagnozę. To właśnie chciałem zachować w moim spektaklu. Jego prowokacyjność była dla mnie impulsem. Jeżeli to, co oznajmiał nam Nietzsche, potraktujemy inaczej niż jako prowokacje do poszukiwania własnej drogi, to istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia fundamentalnych pomyłek (…).

Zawsze w teatrze interesuje mnie pojmowanie czegoś, próba zrozumienia. To jest ten impuls do ciągłego szukania. Nigdy nie uznaję pracy za skończoną, myśli za pojętą do końca, drugiego człowieka za rozpoznanego, a spektaklu za spełnionego. Chcę, by była to „droga”. Różnie zwykło się ją nazywać. Czasem życiem” - Janusz Stolarski.

Tłumaczenie: Leopold Staff
Reżyseria i wykonanie: Janusz Stolarski
Współpraca: Bogumił Gauden, Renata Stolarska
Produkcja: Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl!