Przejdź do głównej treści strony

Dla Dorosłych

04.07.2024, czwartek, 18:00
Amfiteatr Muzeum Etnograficznego, Toruń Franciszkańska 11, 87-100 Toruń
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Cykl Dla Dorosłych

W wakacyjne czwartki zapraszamy na nową odsłonę cyklu dedykowanego osobom 18+.

W czasie kolejnych spotkań przyjrzymy się sprawom, o którym nie wypada mówić przed osiągnięciem dorosłości. Popołudniowe wykłady, pogadanki i spotkania dotyczyć będą m.in. tego, skąd na świecie biorą dzieci, w sztuce ludowej - golasy, a na ciele - tatuaże. …
Cykl Dla Dorosłych

W wakacyjne czwartki zapraszamy na nową odsłonę cyklu dedykowanego osobom 18+.

W czasie kolejnych spotkań przyjrzymy się sprawom, o którym nie wypada mówić przed osiągnięciem dorosłości. Popołudniowe wykłady, pogadanki i spotkania dotyczyć będą m.in. tego, skąd na świecie biorą dzieci, w sztuce ludowej - golasy, a na ciele - tatuaże. Porozmawiamy o dawnych okolicznościach chodzenia za potrzebą, alkoholu i pijakach, relacjach damsko-męskich na wsi oraz o tym, co zakrywały, a co odkrywały ubrania w tradycyjnej kulturze ludowej. Poznamy też tajniki gimnastyki (nie)słowiańskiej i spróbujemy swoich sił w tej praktyce. W świat „Dla dorosłych” wprowadzą nas pracownicy różnych działów Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz goście - znawcy tradycyjnych białoruskich praktyk ruchowych kobiet.

Kiedy: 4, 11, 18, 25 lipca oraz 1, 8, 22, 29 sierpnia, godz. 18.00-19.30

Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł.

Liczba miejsc ograniczona.

Pierwsze spotkanie 4.07: "O dzieciach i bocianach" - prowadzenie Monika Freygant-Dzieruk.

Skąd się biorą dzieci? Jakie były dawniej niezawodne metody na sprowadzenie na świat potomka? Czy były sposoby na to by temu zapobiec? O dawnych zwyczajach antykoncepcji, sposobach na poczęcie dziewczynki lub chłopca oraz o tym jak uchować niemowlę przed złem porozmawiamy na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Poruszymy tematy związane z „dobrym” scenariuszem życia mieszkańców dawnej wsi. Opowiemy o babkach, które sprawowały opiekę nad ciężarnymi oraz o zakazach i przesądach, których musiała przestrzegać przyszła mama w celu ochrony dziecka.

Monika Freygant-Dzieruk – archeolog, edukatorka w Dziale Edukacji Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz doktorantka Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Od ponad 10 lat organizuje różnego rodzaju imprezy i warsztaty związane z popularyzacją historii, oraz lekcje tzw. żywej historii, przybliżając uczestnikom nie tylko zagadnienia związane z dawną działalnością człowieka, ale również dotyczące dziedzictwa i patriotyzmu lokalnego.Szczególnie bliskie są jej wątki związane z dawnymi zwyczajami i zabiegami z zakresu lecznictwa ludowego i zielarstwa.

Bilety

Wyprzedane

Strefa 1

Bilet normalny impreza edukacyjna

10,00 zł

Strefa 1

Bilet ulgowy impreza edukacyjna

15,00 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.