Przejdź do głównej treści strony

Dopamina, degrengolada i wulgarne formy

10.12.2023, niedziela, 18:00
Sala kameralna NOSPR, Katowice Plac Wojciecha Kilara 1, 40-202 Katowice
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Program
Tomasz J. Opałka
Dimorphos (prawykonanie)
Mateusz Ryczek
Dopamina (prawykonanie)
Paul Hindemith
Kammermusik no. 1

Dyrygent
Szymon Bywalec

Wykonawcy
Orkiestra Muzyki Nowej
Piotr Nowak – trąbka
Roman Widaszek – klarnet
Jadwiga Czarkowska – klarnet

Program koncertu został skomponowany na zasadzie kontrastu – prawykonania młodych kompozytorów zestawiono z klasyką muzyki współczesnej. Taki zresztą jest cel programowy całego cyklu Muzyka najnowsza, któremu przewodzi zespół Orkiestry …
Program
Tomasz J. Opałka
Dimorphos (prawykonanie)
Mateusz Ryczek
Dopamina (prawykonanie)
Paul Hindemith
Kammermusik no. 1

Dyrygent
Szymon Bywalec

Wykonawcy
Orkiestra Muzyki Nowej
Piotr Nowak – trąbka
Roman Widaszek – klarnet
Jadwiga Czarkowska – klarnet

Program koncertu został skomponowany na zasadzie kontrastu – prawykonania młodych kompozytorów zestawiono z klasyką muzyki współczesnej. Taki zresztą jest cel programowy całego cyklu Muzyka najnowsza, któremu przewodzi zespół Orkiestry Muzyki Nowej pod batuta Szymona Bywalca.
Kammermusik nr 1 Paula Hindemitha ma stanowić dla prawykonań Tomasza Opałki i Mateusza Ryczka punkt oparcia i odniesienia do kontekstu najnowszej historii muzyki. Kompozycja Hindmitha to dzieło neoklasyczne, wirtuozowskie, brzmiące już dziś klasycznie, wręcz staroświecko. Jeszcze 30 lat temu było uważane jednak za absolutną nowość, w traktowaniu muzycznych pomysłów i ich instrumentacji. Pierwszy Kammermusik, prawykonany w 1922 roku, przeznaczony był na dwunastoosobową orkiestrę. Po premierze Hindemith został uznany za enfant terrible lat dwudziestych. Krytycy pisali z trwogą:
„Wreszcie! Wreszcie muzyka współczesna zdołała osiągnąć degrengoladę stylu życia naszego społeczeństwa, ze swoimi najbardziej frywolnymi i wulgarnymi formami. Człowiekiem, który doprowadził do tego, jest kompozytor Paul Hindemith w swoim Kammermusik op. 24. Mamy do czynienia z muzyką, o jakiej żaden niemiecki kompozytor posiadający choćby odrobinę przyzwoitości nie odważył się nawet pomyśleć! To muzyka lubieżności!
Jak na tym tle prezentować się będą pozostałe utwory? Dimorphos na dwa niskobrzmiące instrumenty klarnetowe, daje duże pole do popisu wykonawcom na wykorzystanie wszystkich ciekawych efektów współczesnych technik wykonawczych tych instrumentów. Również Dopamina, skomponowana na trąbkę dla Piotra Nowaka, ma szansę spowodować wzrost tego hormonu u słuchaczy.
Alexandra Kozowicz

Bilety

Aktywne

KKM ulgowy

23 zł
Do wyczerpania

KKM normalny

27 zł
Do wyczerpania

Ulgowy

28 zł
Do wyczerpania

Normalny

33 zł
Do wyczerpania
Do biletów doliczana jest opłata serwisowa

Miejsca

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia w tym mieście

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.