Przejdź do głównej treści strony

FESTIWAL ARS CAMERALIS 2017: Nie tylko Dylan / koncert: Graftmann

15.11.2017, środa, 19:00
Teatr Śląski, Scena w Malarni, Katowice Teatralna 2, Katowice
Pamiętaj - na Biletomat.pl Twoje zakupy są bezpieczne. Jeśli dojdzie do zmiany daty lub odwołania wydarzenia, będziesz mógł spokojnie uzyskać zwrot, a o wszelkich aktualizacjach poinformujemy Cię mailowo.

Opis

15 listopada (środa)
g. 19:00
Zderzenia Literackie
Nie tylko Dylan – czy songwriterzy tworzą literaturę?
Dyskusja: BARTEK CHACIŃSKI, JERZY JARNIEWICZ, SZYMON KLOSKA
Prowadzenie: MAREK HORODNICZY
Koncert: GRAFTMANN (PL)
Miejsce: Teatr Śląski – Scena w Malarni, Katowice
Bilety: 5 zł

„O Dylanie słychać czasem, że to sprawny, może …

15 listopada (środa)
g. 19:00
Zderzenia Literackie
Nie tylko Dylan – czy songwriterzy tworzą literaturę?
Dyskusja: BARTEK CHACIŃSKI, JERZY JARNIEWICZ, SZYMON KLOSKA
Prowadzenie: MAREK HORODNICZY
Koncert: GRAFTMANN (PL)
Miejsce: Teatr Śląski – Scena w Malarni, Katowice
Bilety: 5 zł

„O Dylanie słychać czasem, że to sprawny, może genialny muzyk i tekściarz, ale przecież nie poeta. Głosy odmawiające mu poetyckiego mistrzostwa to głosy tych, dla których literatura musi pachnieć papierem”.
Jerzy Jarniewicz, „All you need is love. Sceny z życia kontrkultury”

Ubiegły rok, który przyniósł Dylanowi Nagrodę Nobla, postawił pod ścianą wszystkich wątpiących w to, że muzyka songwriterska może nieść wartości literackie. Czy jednak Dylan nie jest jedynie wyjątkiem potwierdzającym regułę? Czy może songwriterzy (od kilkunastu lat ich autorska muzyka przeżywa istny boom!) to przyczajeni poeci, swoją maestrią zdolni konkurować z nobliwymi literatami? Rozmawiać o tym będą wybitni znawcy tematu, którzy dodatkowo przyniosą ze sobą muzykę ulubionych songwriterów. A gdy już stanie się jasne, czy „tylko Dylan”, czy „nie tylko Dylan”, koncert zagra znakomity Graftmann, który udowodni, że najciekawsze zjawiska mają miejsce na obrzeżach głównego nurtu.

BARTEK CHACIŃSKI
Redaktor działu kultury „Polityki” i dziennikarz muzyczny. Prowadzi opiniotwórczy blog muzyczny pod nazwą Polifonia (polifonia.blog.polityka.pl). W przeszłości był redaktorem działu muzycznego miesięcznika „Machina” oraz zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Przekrój”. Współpracował z Rozgłośnią Harcerską, Radiostacją, a przez ostatnie lata wspólnie z Jackiem Hawrylukiem prowadził kultową audycję „HCH” w Polskim Radiu.
Interesują go także zagadnienia języka młodzieżowego, którym poświęcił książki: „Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny”, „Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny” oraz „Totalny słownik najmłodszej polszczyzny”. Z kolei w książce „Wyż nisz” zastanawia się, gdzie się podziały subkultury młodzieżowe.

JERZY JARNIEWICZ
Poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz. Znawca literatury i kultury anglosaskiej. Opublikował kilkanaście tomików poetyckich, w ostatnich latach m.in. „Makijaż”, „Wybór wiersza”, „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” oraz „Woda na Marsie”. Jest też autorem wielu książek krytycznoliterackich, m.in. „Larkin. Odsłuchiwanie wierszy”, „Heaney. Wiersze pod dotyk”, „W brzuchu wieloryba. Szkice o dwudziestowiecznej poezji brytyjskiej i irlandzkiej” czy „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich”. Tłumaczy z języka angielskiego, np. utwory Philipa Rotha, Craiga Raine'a, Raymonda Carvera, Edmunda White'a i Jamesa Joyce'a. Wchodzi w skład kolegium redakcyjnego „Literatury na Świecie”, współpracuje również z brytyjskimi periodykami literackimi „Areté” i „Poetry Review”. W 2008 roku współorganizował pierwszą w Europie Wschodniej międzynarodową konferencję poświęconą Beatlesom. W zeszłym roku ukazała się jego opowieść „All you need is love. Sceny z życia kontrkultury”.

SZYMON KLOSKA
Lubi mówić i pisać o książkach, dlatego nierzadko można go usłyszeć w radiu bądź czytać na łamach prasy. Od ponad dziesięciu lat współprowadzi audycję „Piątka z literatury” na falach RMF Classic. Publikował też m.in. w „Tygodniku Powszechnym” czy „Bluszczu”. Przez wiele lat był związany z Instytutem Książki, a od stycznia tego roku pracuje na rzecz programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wraz z Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim wymyślił Festiwal Literatury dla Dzieci.

MAREK HORODNICZY
Dziennikarz i publicysta, związany w przeszłości m.in. z „Frondą”, a obecnie z TVP Kultura, gdzie współrealizuje Magazyn Kulturalny „Pegaz”. Pracuje w Narodowym Centrum Kultury, gdzie przygotowywał wydanie płyt: „III Symfonii Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą kompozytora, „Pieśni” Michała Jacaszka, „Symfonia 966” Konrada Kucza oraz „1 VIII 1944. Warszawa” formacji Laibach. W 2015 roku ukazał się znakomity czteropłytowy zbiór „Miniatury” Eugeniusza Rudnika, którego Horodniczy był pomysłodawcą i redaktorem. W 2016 roku NCK opublikowało przygotowaną przez niego „Antologię Polskiej Muzyki Elektronicznej”.

„W rubryce zawód powinien sobie wpisywać singer/songwriter. Koniecznie w języku obcym, bo z polską muzyką nie ma nic wspólnego. Ten chłopak wie, jak małymi słowami opowiadać o wielkich sprawach”.
Miesięcznik „Machina”

GRAFTMANN
Piosenki pisze nieco inaczej od innych, łącząc wpływy amerykańskiego i brytyjskiego folku z subtelną elektroniką, popkulturą, a w szczególności modą i kinem. S?piewa o pingwinach i rekinach, niebieskich szpitalach, projektantach mody i top modelkach, kanadyjskich hokeistach, aktorkach filmów dla dorosłych oraz o swoich rówieśnikach, wychowanych na Coca-Coli i disco-polo.
Wśród swoich ulubionych wykonawców wymienia zarówno Boba Dylana, jak i Pet Shop Boys.
Ma na swoim koncie ponad 100 koncertów, w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Bywa zapraszamy do współpracy przez innych muzyków, jak choćby przez Tomasza Makowieckiego (na okoliczność albumu „Moizm”) oraz Korteza (przy pracy nad płytą „Bumerang”). I sam chętnie zaprasza do wspólnych działań: swój drugi album, zatytułowany „The Greatest Queen”, nagrał wspólnie z Przemkiem Myszorem z Myslovitz w roli producenta. Płyta – oprócz Polski – trafiła do dystrybucji w Europie Zachodniej oraz Japonii.

Więcej informacji o Festiwalu na: www.arscameralisfestiwal.pl

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Bilety

Wyprzedane

Standard

Standard

6,00 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.