Przejdź do głównej treści strony

FŁ4K 23: „Tam gdzieś za czarną wodą… Legendy i baśnie ukraińskie” – storytelling / Roksana Pietruczanis (opowiadanie), Margarita Udovichenko (muzyka)

16.09.2023, sobota 11:00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Odwołując się do prastarej tradycji słowa mówionego i śpiewanego, zapraszamy do świata ukraińskich wędrownych opowiadaczy: kobzarzy, bandurzystów, liryków, bajarzy. Tak jak oni będziemy przymierzać zielone połoniny, stepy szerokie, lasy ciemne i wody czarne, będziemy opowiadać legendy i baśnie z różnych zakątków Ukrainy: o kozakach dzielnych i odważnych, o czarnookich dziewczętach, …
Odwołując się do prastarej tradycji słowa mówionego i śpiewanego, zapraszamy do świata ukraińskich wędrownych opowiadaczy: kobzarzy, bandurzystów, liryków, bajarzy. Tak jak oni będziemy przymierzać zielone połoniny, stepy szerokie, lasy ciemne i wody czarne, będziemy opowiadać legendy i baśnie z różnych zakątków Ukrainy: o kozakach dzielnych i odważnych, o czarnookich dziewczętach, o skarbach i dobrej doli, a i o niedoli też. Zajrzymy w ciemną lasów gęstwinę, gdzie mieszkają leśne Mamuny, Mawki i Błud. Będziemy śpiewać tradycyjne ludowe pieśni ukraińskie i dumki kozackie.

Opowiadanie: Roksana Pietruczanis, muzyka: Margarita Udovichenko

Roksana Pietruczanis – Roksana Pietruczanis z wykształcenia filolożka i kulturoznawczyni, z zamiłowania pasjonatka tanga argentyńskiego i Tatr Wysokich, z powołania bajarka i tkaczka opowieści. Jak często bywa, zupełnie przypadkowo zaczęła przygodę w świecie opowieści, która pochłonęła ją całkowicie. Inspiracje do opowieści czerpie z mitologii słowiańskiej, demonologii oraz wierzeń ludowych. Fascynuje się folklorem wschodniosłowiańskim oraz mrocznymi, pełnymi grozy historiami.

Margarita Udovichenko – absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie, na wydziale Teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Naderzda", w 2018-2019 roku była organizatorem projektu „Pieśń Wędrująca" (Warszawa), zrealizowanego dzięki Warszawskiemu Programowi Edukacji Kulturalnej. Jest wokalistką etno zespołów Kukawica, Moribaya, Sumana oraz Korinnia. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie prace z głosem naturalnym, techniki śpiewu tradycyjnego i białego. Szukając różnych piosenek z całego świata i śpiewając je, poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, lecz także dialogu między ludźmi.
Wiek uczestników: 9+
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu warsztatów i spotkań rodzinnych „Elementarz empatii” inspirowanych stałą wystawą o tym samym tytule, która powstała w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach obchodów Roku 2022 poświęconego Alinie Margolis-Edelman.
Partnerem programu edukacyjnego „Elementarz empatii" jest firma Fujitsu.

Kupując bilet na wydarzenia w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, otrzymasz kod rabatowy do zakupu biletów na Igrzyska Wolności (Bilety dostępne na stronie https://sklep.liberte.pl/product/karnet-na-igrzyska-wolnosci-2023/) - partnera Festiwalu.

Bilety

Wyprzedane
15 zł

Artyści

Miejsca

Inne wydarzenia w tym mieście

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.