Przejdź do głównej treści strony

Kino organowe NFM – filmy krótkometrażowe Charliego Chaplina

09.08.2024, piątek, 19:30
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Trudno byłoby sobie wyobrazić nieme kino bez charakterystycznej drobnej postaci z wąsikiem, laską i melonikiem. Podczas drugiej odsłony Kina organowego NFM zobaczymy tego lata aż trzy filmy legendarnego Charliego Chaplina – mistrza pantomimy i slapsticku. Podczas seansu towarzyszyć im będą improwizacje Anny Vavilkiny. Organistka ta pracuje na co dzień w …
Trudno byłoby sobie wyobrazić nieme kino bez charakterystycznej drobnej postaci z wąsikiem, laską i melonikiem. Podczas drugiej odsłony Kina organowego NFM zobaczymy tego lata aż trzy filmy legendarnego Charliego Chaplina – mistrza pantomimy i slapsticku. Podczas seansu towarzyszyć im będą improwizacje Anny Vavilkiny. Organistka ta pracuje na co dzień w działającym od niemal stu lat berlińskim kinie Babylon, grając na jedynych w Niemczech działających organach kinowych zamontowanych w miejscu, w którym zostały oryginalnie skonstruowane.

Krótkometrażowe komedie Imigrant, Lichwiarz i Charlie ucieka – w których Chaplin zagrał główne role i które również wyreżyserował – powstały, kiedy Anglik pracował na etacie dla studia The Mutual Film Corporation. W ramach trwającego półtora roku kontraktu stworzył w sumie aż dwanaście filmów, zarabiając w tym okresie niebotyczną wówczas sumę dziesięciu tysięcy dolarów tygodniowo. W Imigrancie obserwujemy w krzywym zwierciadle trudną dolę Europejczyków przypływających do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. W Lichwiarzu zobaczymy Chaplina w roli sprytnego pracownika lombardu, w Charlie ucieka będzie natomiast więziennym zbiegiem. Współpraca z The Mutual wyniosła artystę na filmowy szczyt. Kiedy rozstawał się z wytwórnią we wrześniu 1917 roku, kolejny angaż uczynił go już najlepiej opłacanym aktorem na świecie.

W produkcjach dla The Mutual Chaplinowi towarzyszył stały zespół współpracowników. Jednym z najważniejszych była wówczas Edna Purviance – aktorka, która jeszcze w 1915 roku pracowała jako stenografka, gdy została wypatrzona przez łowcę talentów poszukującego aktorów do produkcji Chaplina – ostatecznie z mistrzem połączył ją romans. Gwiazdor doceniał jej pracę, wypłacając stałą pensję nawet po zakończeniu przez nią kariery aktorskiej. Inny bliski współpracownik artysty w tym czasie – gigantycznej postury Szkot Eric Campbell – był już jego osobistym odkryciem: Chaplin zwrócił uwagę na jego grę podczas wizyty w teatrze na Broadwayu. Kiedy odchodził z The Mutual, planował przenieść się do First National razem z Campbellem, ten jednak zginął w wypadku samochodowym.

Program:
Pokaz filmów krótkometrażowych Charliego Chaplina z muzyką improwizowaną na żywo: Imigrant [24’] (1917), Lichwiarz [24’] (1916) i Charlie ucieka [23’] (1917)

Osoby posiadające karnety i akredytacje na pokazy 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty po ich okazaniu lub przedstawieniu dowodu zakupu są uprawnione do zniżki w wysokości 20% na dwa bilety na każde z wydarzeń organizowanych w ramach Kina Organowego NFM. Promocja jest dostępna w Kasie NFM do wyczerpania puli objętych nią miejsc.

Wykonawcy:
Anna Vavilkina – organy
Pola Morawetz – wprowadzenie

Bilety

Aktywne
30,00 zł
Do wyczerpania
40,00 zł
Do wyczerpania
40,00 zł
Do wyczerpania
50,00 zł
Do wyczerpania
50,00 zł
Do wyczerpania

Normalny

60,00 zł
Do wyczerpania

VIP

75,00 zł
Do wyczerpania
Do biletów doliczona jest opłata serwisowa

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.