Opis
Laboratorium Pieśni
Zapraszamy na koncert celebrujący muzykę Świata i Kosmosu, wypełniony tradycyjnymi pieśniami polifonicznymi różnych kultur oraz autorskimi, intuicyjnymi kompozycjami zespołu o wyśnionych słowach, melodiach i opowieściach, w rytmie bębnów szamańskich, dźwięków natury i pulsu Ziemi.
Laboratorium Pieśni to kobiecy zespół pieśniarek …
Laboratorium Pieśni
Zapraszamy na koncert celebrujący muzykę Świata i Kosmosu, wypełniony tradycyjnymi pieśniami polifonicznymi różnych kultur oraz autorskimi, intuicyjnymi kompozycjami zespołu o wyśnionych słowach, melodiach i opowieściach, w rytmie bębnów szamańskich, dźwięków natury i pulsu Ziemi.
Laboratorium Pieśni to kobiecy zespół pieśniarek powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów, wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację oraz przestrzeń improwizacji głosowych inspirowanych dźwiękami natury — często intuicyjnych, dzikich, kobiecych. Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata, następnie są opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie — tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.
Skład: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Bosowska, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn-Turło, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska-Wiatrow — śpiew
MIEJSCE: Zamek w Kazimierzu Dolnym
ADRES: ul. Zamkowa 3, Kazimierz Dolny
TERMIN: 28.07, 19:00
BILETY: 70 zł
Laboratorium Pieśni — Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. w nagraniach muzyki w kompozycji Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego do malowanego filmu „Chłopi” — polskiego kandydata do Oscara, która otrzymała nagrodę Fryderyk 2024; w nagraniach albumu Miuosh x Zespół Śląsk — „Pieśni Współczesne. Tom II”; w projekcie „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem; w nagraniach płytowych i koncertach „Good L.U.C.K.” Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego; w koncertach Wybraliśmy Wolność oraz Urodziny Sopotu pod dyrekcją artystyczną Andrzeja Smolika. Wydawnictwa Laboratorium Pieśni uzyskały nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii „Album roku — Muzyka świata”: album „Rasti” (w 2020 roku) oraz „Hé oyáte” (w 2024 roku). Zespół został laureatem Festiwalu Fama 2014, gdzie otrzymał Nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu. Był również Stypendystą Miasta Gdańsk 2015 i 2018. Grupa tworzy ponadto spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce — Pieśni, które już się kończą” (2014). Zespół z koncertami i warsztatami odwiedził już 20 krajów (m.in. USA, Indie, Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Izrael, Islandia, Dania, Holandia, Francja, Wielka Brytania). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 15 milionów wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 157 tysięcy fanów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.