Przejdź do głównej treści strony

Letnie warsztaty kulinarne

16.06.2024, niedziela, 10:30
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, Wielka Nieszawka Mennonitów 14, 87-165 Wielka Nieszawka
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

16 czerwca (niedziela), w godz. 10.30-13.30 zapraszamy na "Letnie warsztaty kulinarne".
Czerwiec jest miesiącem największego rozkwitu ziół i roślin, dlatego nie możemy przegapić takiej okazji! Zapraszamy na kolejne warsztaty kulinarne z Filipem Malinowskim. Prezes Fundacji Zdrowego Życia, organizator licznych warsztatów kulinarnych poświęconych dzikim roślinom jadalnym i właściciel znanej toruńskiej restauracji Chwast Prast …
16 czerwca (niedziela), w godz. 10.30-13.30 zapraszamy na "Letnie warsztaty kulinarne".
Czerwiec jest miesiącem największego rozkwitu ziół i roślin, dlatego nie możemy przegapić takiej okazji! Zapraszamy na kolejne warsztaty kulinarne z Filipem Malinowskim. Prezes Fundacji Zdrowego Życia, organizator licznych warsztatów kulinarnych poświęconych dzikim roślinom jadalnym i właściciel znanej toruńskiej restauracji Chwast Prast zabierze nas na nadwiślańskie łąki.
Podczas naszych botanicznych poszukiwań wypatrywać będziemy składników do potraw przygotowywanych w drugiej części warsztatów. Tym razem będą to dzikie podpłomyki, zielony barszcz z kiszonym czosnkiem niedźwiedzim, a na deser racuszki z gwiazdnicą! Może nawet uda się nam znaleźć żółciaka siarkowego, z którego upichcimy pyszne kotlety.
Gotować będziemy na naszej zabytkowej, murowanej kuchni opalanej drewnem.
Koszt udziału: 150 zł/ os. (kolejna osoba z rodziny – 120 zł), liczba miejsc ograniczona. Dodatkowe informacje pod nr tel.: 690 635 561, lub e-mailem: [email protected].

Bilety

Wyprzedane

Strefa 1

KOSZT UDZIAŁU - kolejna osoba z rodziny

120,00 zł

Strefa 1

KOSZT UDZIAŁU - normalny

150,00 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.