Przejdź do głównej treści strony

Sobotni Tanzchaz - potańcówka w duchu węgierskiego domu tańca

07.10.2023, sobota 22:00
Amfiteatr Muzeum Etnograficznego Franciszkańska 11, 87-100 Toruń
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

7.10.2022, sobota, godz. 22:00-5:00

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacja regulaminu dostępnego na: http://etnomuzeum.pl/6-7-pazdziernika-festiwal-czango/

Potańcówka z muzyką polską, węgierską i ukraińską graną na żywo i prowadzonymi tańcami w duchu węgierskiego domu tańca (táncház)

Zapraszamy na taneczny wieczór z muzyką tradycyjną graną na żywo przez wspaniałych artystów z Węgier, Polski i Ukrainy. Tańce czango …
7.10.2022, sobota, godz. 22:00-5:00

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacja regulaminu dostępnego na: http://etnomuzeum.pl/6-7-pazdziernika-festiwal-czango/

Potańcówka z muzyką polską, węgierską i ukraińską graną na żywo i prowadzonymi tańcami w duchu węgierskiego domu tańca (táncház)

Zapraszamy na taneczny wieczór z muzyką tradycyjną graną na żywo przez wspaniałych artystów z Węgier, Polski i Ukrainy. Tańce czango z Mołdawii i Gimeszu przeplatane będą polskimi oberkami, kujawiakami i ukraińskimi kołomyjkami.
Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś w/w tańców - nie obawiaj się do nas dołączyć! Tańce będą na bieżąco objaśniane. Udział w wydarzeniu jest niezależny od wieku i umiejętności tanecznych – najważniejsze są dobre buty, odpowiedni humor, nastawienie do zabawy i chęć obcowania ze wspólnotą tańczących. To także przestrzeń do improwizowanego muzykowania, tańca i śpiewu.
Zagrają: Kapela Serhija Ochrimczuka [UA]; István Lukács; Eszter Vikos [RO]; Kapela Borviz, Gyula Horváth, Dániel Bolya, Vajk Gyulai, Kapela Szépszerével [HU]; Kapela Maliszów, Kapela Hałasów, agregandado, Kazimierz Nitkiewicz [PL] z Orkiestrą Festiwalową oraz improwizowane składy.

Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgier. Atutem ich tańców jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie. Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Tworzą go wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni.

Domy tańca (táncház)
Działania promujące tradycje Czangów łączymy z wymianą doświadczeń muzyków węgierskich z artystami polskiej oraz ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej w ramach spotkań edukacyjnych o charakterze Domów Tańca (táncház).

Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Dla młodych to okazja do czerpania nauk od doświadczonych wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy. Popularności i znaczenia metod pracy stosowanych w Domach Tańca dowodzi miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2011 roku (http://lengyelmuzeum.hu/pl/2020/05/13/domy-tanca/).

Bilety

Aktywne

Bilet wstępu - ulgowy

30 zł
Do wyczerpania

Bilet wstępu - normalny

40 zł
Do wyczerpania
Do biletów doliczana jest opłata serwisowa

Artyści

Miejsca

Inne wydarzenia w tym mieście

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.