Opis
„Mechanics of Nature” przez niemal godzinę przykuwa uwagę intrygującymi pomysłami i …
„Mechanics of Nature” przez niemal godzinę przykuwa uwagę intrygującymi pomysłami i perfekcyjną ich realizacją. Godnym podziwu zespołowym porozumieniem, a także świetną dyspozycją poszczególnych instrumentalistów. The Beat Freaks nie zawiedli, prezentując muzykę niebanalną i zdecydowanie wartą uwagi.” - Krzysztof Komórek (Donos Kulturalny)
„The Mechanics of Nature” to trzecia studyjna płyta The Beat Freaks, nie licząc muzyki do filmu „Zamoyski - Rzeźbiarz z kamerą”. Inspiracją dla muzyków była natura, jej piękno, złożoność, nieprzebwidzialność, skrajność, dźwięki oraz mechanizmy, które nieprzerwanie ją regulują. Natura przemawia do nas nieustannie - muzycy starali się uchwycić jej przesłanie i przekazać go swoim dźwiękami. Mimo osiągnięć cywilizacji to Natura wciąż determinuje życie człowieka a ziemia ostatnio coraz częściej ostrzega byśmy nie posuwali się za daleko. Jest piękna ale potrafi być też zabójcza. Także te skrajności muzycy chcieli przekazać swoimi dźwiękami.
„ Ten album to zderzenie żywiołów, rodzące charakterystyczną wypowiedź, której tak naprawdę w sztuce potrzebujemy.” - Łukasz Dembowski (Polska Płyta Polska Muzyka)
Zespół powstał w 2014 roku w Szczecinie. Zadebiutowali albumem „Leon” w 2016 (TOP TEN płyt jazzowych wg dziennikarzy PolishJazz). W roku 2018 nagrali muzyję do filmu „Zamoyski” a w zestawieniu czytelników Jazz Forum 2018, zespół The Beat Freaks znalazł się pierwszej dziesiątce jazzowych zespołów elektrycznych oraz w kategorii „Zespół - Nowa Nadzieja”. W roku 2019 ukazała się płyta „Stay Calm”.
Zagrają:
Ralpha Alessi -trąbka
Tomasz Licak - saksofon
Michał Starkiewicz - gitara
Flavio Gullotta - kontrabas
Radek Wośko - perkusja
Ralph Alessi to trębacz/kompozytor, który dzieli swój czas pomiędzy Brooklyn w Nowym Jorku a Berno w Szwajcarii. W ciągu swojej kariery grał i nagrywał z takimi artystami jak Fred Hersch, Steve Coleman, Ravi Coltrane, Jason Moran, Sam Rivers, Tim Berne, Uri Caine i wielu innymi. Obecnie Ralph nagrywa dla wytwórni płytowej ECM i pracuje nad nowym albumem na koniec 2020 roku. Jako edukator, prowadził zajęcia w Eastman School of Music, NYU oraz University of Nevada-Reno. Jest także założycielem/dyrektorem Szkoły Muzyki Improwizowanej, profesorem wizytującym w Accademia Nazionale del Jazz w Sienie we Włoszech i niedawno dołączył do kadry wykładowej na Wyższej Szkole Sztuki w Bernie (Hochschule der Künste Bern JAZZ).
Tomasz Licak to kompozytor i nagradzany saksofonista jazzowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Carla Nielsena w Odense (Dania) w 2012 roku, uzyskując tytuł magistra kompozycji jazzowej. W 2015 roku ukończył Zaawansowany Program Podyplomowy w Konserwatorium Muzycznym Rhythmic w Kopenhadze. Zdobyte doświadczenie u boku najlepszych artystów zaowocowało wieloma nagrodami na konkursach jazzowych, w tym Grand Prix na Jazz nad Odrą 2013, 1. miejscem na Bielskiej Zadymce 2010 (z "The Outbreak Quartet") oraz nagrodą indywidualną na festiwalu "Krokus Jazz Festival" w 2009 roku. Nagrał również wiele płyt zawierających jego własne kompozycje jako współlider: „K.R.A.N.”, „Last Call”, „Kwintet feat. Anders Mogensen”, „Entrails United” oraz „Trouble Hunting” - zespoł grywający wyłącznie jego kompozycje.
Michał Starkiewicz to wszechstronny gitarzysta i kompozytor. Ukończył Uniwersytet Szczeciński i obecnie studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Znalazł się w zestawieniu "Nowa Nadzieja Muzyczna" i "Jazzowy Gitarzysta" w 2019 i 2023 roku według czytelników Jazz Forum. Wydał 12 albumów, z czego 5 to płyty z muzyką jazzową, gdzie jest autorem większości utworów. Występował na scenie razem z takimi artystami jak Mietek Szcześniak, Anna Gadt, Nosowska, Skubas, Atom String Quartet, Joachim Mencel, Grażyna Łobaszewska, Jan Smoczyński, Marcin Pospieszalski, Michał Kulenty i Piotr Baron. Jest związany z BigBandem Filharmonii Szczecińskiej oraz teatrami i filharmoniami w Szczecinie. Prowadzi fundację "Generator Sztuki", która integruje i ożywia scenę muzyczną Szczecina.
Flavio Gullotta to kontrabasista pochodzący z Sycylii. Studiował jazz w Rzymie oraz muzykę klasyczną w konserwatorium w Messynie na Sycylii i Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma na swoim koncie dziesięć albumów jazzowych. Stały współpracownik z zespołami Unleashed Cooperation, Kwintetem Stanisława Aleksandrowicza i Oktetem oraz The Beat Freaks.
Radek Wośko jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Carla Nielsena w Odense i posiada doktorat z perkusji. W 2013 roku otrzymał Grand Prix na Jazz nad Odrą i Nagrodę Przedsiębiorczości od Duńskiego Związku Muzyków. Podczas kilkumiesięcznego stypendium w Nowym Jorku w 2013 roku studiował pod okiem takich muzyków jak John Riley, Gregory Hutchinson, Ari Hoenig, Jeff Ballard, Adam Nussbaum, Lionel Loueke, Tony Malaby, Bob Gulotti, Bob Moses, John Hollenbeck, Brad Mehldau i Gretchen Parlato. Obecnie prowadzi kilka projektów solowych w różnych konfiguracjach instrumentalnych. Ma na swoim koncie ponad 12 albumów z muzyką improwizowaną i współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Giladem Hekselmanem i Malene Mortensen.
Koncert odbywa się dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy.