Przejdź do głównej treści strony

62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 20-28 września 2019

28.09.2019, sobota, 19:30
Filharmonia Narodowa - sala koncertowa, Warszawa Jasna 5, 00-950 Warszawa
Pamiętaj - na Biletomat.pl Twoje zakupy są bezpieczne. Jeśli dojdzie do zmiany daty lub odwołania wydarzenia, będziesz mógł spokojnie uzyskać zwrot, a o wszelkich aktualizacjach poinformujemy Cię mailowo.

Opis


Kluczem dla tegorocznej 62. edycji festiwalu „Warszawska Jesień” jest „pneuma”. Termin ten ma kilka znaczeń w zależności, do której epoki sięgamy. Najbliższe muzyce to konotacje z powietrzem i jego poruszeniami, otwierającymi nas na wiele symboli i metafor, jak: tchnienie, ruah, wiatr dziejów i historii. Powietrze to ośrodek dźwięku, w …


Kluczem dla tegorocznej 62. edycji festiwalu „Warszawska Jesień” jest „pneuma”. Termin ten ma kilka znaczeń w zależności, do której epoki sięgamy. Najbliższe muzyce to konotacje z powietrzem i jego poruszeniami, otwierającymi nas na wiele symboli i metafor, jak: tchnienie, ruah, wiatr dziejów i historii. Powietrze to ośrodek dźwięku, w którym rodzi się on i przenosi. W czasie festiwalu pojawi się wiele muzyki „z powietrza”. Zarówno z racji na powietrzne źródła dźwięku jak i powietrzne, przestrzenne i naturalistyczne konotacje. Ale powietrze to też „ośrodek ducha”, tej sfery naszego życia, która dąży do uchwycenia świata jako całości spójnej i sensownej.

28 września / sobota
19:30 – Filharmonia Narodowa / Sala Koncertowa, ul. Jasna 5

FINAŁ Z WIATREM
U Báry Gísladóttir – dźwięki sprężone – pod ciśnieniem. W parę minut dzieje się bardzo dużo. Natura, miasto, maszyna– wszystko przenika się razem. W Albie Rebekki Saunders – oddechy i przypływy. Gigantyczna fraza utworu wyprowadzona z trąbki Marco Blauuwa. Iannisa Xenakisa Jonchaies – kosmos trzcinowych szuwarów. Pokazany po raz drugi w historii Jesieni. Ogrom zawarty w legendarnym dziele stanowił dla tej edycji festiwalu nieodpartą pokusę. „Abyście zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość...” – św. Paweł cytowany przez Tadeusza Wieleckiego. Kto rzeczy nie ogarnia, niech zagłębi się w sobie i obudzi pamięć głęboką – platońską tytułową anamnezę. Jonathan Harvey zmierza ku buddyjskiej „czystej krainie”, gdzie „nie ma cierpienia”. Na końcu utworu pozostaje wiatr, który jednych ukoi, drugich zaniepokoi. Ukojeni i niespokojni! Niech przyjazne wiatry sprowadzą Was na Warszawską Jesień za rok!

Program:
Marco Blaauw trąbka
NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH
Ryan Bancroft dyrygent
Barbara Okoń-Makowska, Przemysław Kunda reżyseria dźwięku

Bára Gísladóttir ÓS *
Rebecca Saunders Alba *
Iannis Xenakis Jonchaies
Tadeusz Wielecki Anamnesis ** (zamówienie Warszawskiej Jesieni)
Jonathan Harvey …towards a pure land *

** prawykonanie
* pierwsze wykonanie w Polsce

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Bilety

Wyprzedane

Kategoria II

Kategoria II

63,50 zł

Kategoria I

Kategoria I

83,80 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.