Opis
s. Anny Jagiellonki, (wej. A, I p.)
ROBERT HORNA – gitara
VIRIDIA STRING QUARTET
MARLENA PATYK – skrzypce
AGATA DĄBROWSKA – skrzypce
NATALIA WOŹNIAK – altówka
ANNA SZUL-ESCOBAR – wiolonczela
W programie koncertu oprócz popularnych kwintetów gitarowych Luigi …
s. Anny Jagiellonki, (wej. A, I p.)
ROBERT HORNA – gitara
VIRIDIA STRING QUARTET
MARLENA PATYK – skrzypce
AGATA DĄBROWSKA – skrzypce
NATALIA WOŹNIAK – altówka
ANNA SZUL-ESCOBAR – wiolonczela
W programie koncertu oprócz popularnych kwintetów gitarowych Luigi Boccherniego znajdą się również aranżacje utworów Janusza Strobla, cenionego polskiego gitarzysty jazzowego, grającego na gitarze klasycznej.
Robert Horna
Ceniony i uznany solista i kameralista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzycznego w Enschede w Holandii. Studiował również jazz u znakomitego polskiego gitarzysty Artura Lesickiego.
Podróże koncertowe wiodły go przez niemal całą Europę oraz Amerykę Południową. Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie i zasiada w jury festiwali i konkursów gitarowych o międzynarodowym zasięgu.
Robert Horna koncertuje jako solista, kameralista oraz wykonuje koncerty z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Jego bogaty repertuar obejmuje utwory muzyki dawnej, dzieła klasyków, kompozycje współczesne, a jego muzyczne zainteresowania sięgają rożnych stylów.
Ma na swoim koncie pięć płyt: „Milonga del Angel” (CD Accord 2000), „Las Cuatro Estaciones Porteñas” (CD Accord 2005), „Suity barokowe” (2009), „Sambalanco” (2017) nagrana wspólnie z Krzysztofem Pełechem oraz ostatnia płyta „Spain”, nagrana w trio w składzie Leszek Możdżer, Krzysztof Pełech i Robert Horna.
Jest autorem aranżacji i transkrypcji na gitarę, docenionych zarówno przez środowisko gitarowe, jak i przez krytyków muzycznych.
Od 2013 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku. W 2024 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuk Muzycznych.
Viridia String Quartet to zespół złożony z czterech utalentowanych instrumentalistek, które łączą klasyczne brzmienia z nowoczesnymi inspiracjami. Absolwentki Akademii Muzycznych w Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Bernie (Szwajcaria), doskonaliły swoje umiejętności pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Bartosz Bryła, Jacek Ropski, Maciej Kamrowski, Markus Möllenbeck oraz Gertrud Weinmeister. Połączyła je Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda, gdzie narodziła się idea wspólnego muzykowania i poszukiwania nowych, unikalnych brzmień.