Przejdź do głównej treści strony

Zjednoczeni w śpiewie

01.10.2023, niedziela 16:00
Narodowe Forum Muzyki Plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Myślą przewodnią koncertu Chóru NFM, Chóru Dziewczęcego NFM, Chóru Chłopięcego NFM i Zespołu Wokalnego „Rondo” jest jednocząca siła śpiewu. Znakomici artyści zaprezentują dzieła dziesięciu kompozytorów, w tym dwa utwory, które podczas niniejszego koncertu będą miały swoje prawykonania.

Pierwszym, premierowym, dziełem jest Viderunt omnes fines terrae Pawła Łukaszewskiego. Ten płodny artysta i …
Myślą przewodnią koncertu Chóru NFM, Chóru Dziewczęcego NFM, Chóru Chłopięcego NFM i Zespołu Wokalnego „Rondo” jest jednocząca siła śpiewu. Znakomici artyści zaprezentują dzieła dziesięciu kompozytorów, w tym dwa utwory, które podczas niniejszego koncertu będą miały swoje prawykonania.

Pierwszym, premierowym, dziełem jest Viderunt omnes fines terrae Pawła Łukaszewskiego. Ten płodny artysta i pedagog (profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) tworzy przede wszystkim utwory sakralne. Należy do nich także niniejsza kompozycja. Tytuł tłumaczy się jako „Ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego”. Autorem Laudate Dominum omnes gentes także jest twórca polski. Grzegorz Miśkiewicz specjalizuje się w pisaniu sakralnej muzyki chóralnej, jednak ma na swoim koncie również utwory instrumentalne oraz muzykę filmową. Podobnie jak dla polskich kompozytorów, również dla Francisa Poulenca niezwykle ważna była wiara. Choć kojarzy się go często z muzyką lekką i dowcipną, to jego dzieła religijne często utrzymane są w tonie poważnym, niemal surowym. Należy do nich także krótki motet Ave verum z 1952 roku, przeznaczony na chór żeński. Muzykę francuską reprezentuje też w programie koncertu uroczysta Messe brève z 1875 roku Leo Delibesa, tworzącego w idiomie romantycznym

Wysłuchamy również dzieł artystów angielskich. Bring us, O Lord God oraz Faire is the Heaven są autorstwa Williama Henry’ego Harrisa, organisty, kompozytora i pedagoga. Pisał on na potrzeby sławnego Festiwalu Trzech Chórów, dyrygował także zespołami wokalnymi podczas koronacji Jerzego VI w 1937 roku i Elżbiety II w 1953 roku. Z kolei Lux aeterna napisane zostało przez Edwarda Elgara, jednego z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów pochodzących z tego kraju, tworzących w pierwszych dekadach XX wieku. Rzeczony utwór to przeróbka Nimroda, czyli sławnej dziewiątej wariacji z cyklu zatytułowanego Enigma.

W programie koncertu znalazła się także napisana w 1987 roku Pieśń Cherubinów Krzysztofa Pendereckiego, będąca z jednej strony przejawem trwającej praktycznie całe życie tego twórcy fascynacji kulturą muzyczną prawosławia, z drugiej zaś – prezentem na sześćdziesiąte urodziny dla przyjaciela, sławnego wirtuoza wiolonczeli, Mścisława Rostropowicza.

Urodzony w 1991 roku w Zakopanem Mikołaj Ziółkowski to kompozytor obecnie związany zawodowo z wrocławską Akademią Muzyczną. Podczas koncertu artyści dokonają prawykonania jego Glorii, przeznaczonej na trzy chóry mieszane i dwa chóry dziecięce. Autorem tajemniczego, wyciszonego Magnificat, które również usłyszymy, jest współczesny francuski twórca – urodzony w 1982 roku Jean-Charles Gandrille. Prawykonanie dzieła miało miejsce w czerwcu 2016 roku w paryskiej katedrze Notre Dame. Cały koncert zwieńczy radosna kompozycja Ralpha Vaughana Williamsa – Let All the World in Every Corner Sing – wyrażająca żywe i dziś przekonanie angielskiego artysty o jednoczącej sile śpiewu.

Program:
P. Łukaszewski Viderunt omnes fines terrae (prawykonanie)
G. Miśkiewicz Laudate Dominum omnes gentes
F. Poulenc Ave verum
L. Delibes Messe brève
W.H. Harris Bring us, O Lord God
E. Elgar Lux aeterna
K. Penderecki Pieśń Cherubinów
W.H. Harris Faire is the Heaven
***
M. Ziółkowski Gloria na trzy chóry mieszane i dwa chóry dziecięce (prawykonanie)
J.-Ch. Gandrille Magnificat op. 50
R. Vaughan Williams Let All the World in Every Corner Sing

Wykonawcy:
Małgorzata Podzielny – dyrygentka
Lionel Sow – dyrygent
Tomasz Głuchowski - organy
Chór Dziewczęcy NFM
Chór Chłopięcy NFM
Zespół Wokalny „Rondo”
Chór NFM

Bilety

Aktywne
30 zł
Do wyczerpania
40 zł
Do wyczerpania
40 zł
Do wyczerpania
50 zł
Do wyczerpania
50 zł
Do wyczerpania

Normalny

60 zł
Do wyczerpania

VIP

75 zł
Do wyczerpania
Do biletów doliczana jest opłata serwisowa

Artyści

Miejsca

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.