Przejdź do głównej treści strony

Eufonie 2023 - Gluzman / BBC SO / Elts

17.11.2023, friday, 19:30
Filharmonia Narodowa - sala koncertowa, Warszawa Jasna 5, 00-950 Warszawa
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Po sukcesie Carillon Edwarda Elgara - dzieła napisanego dla organizacji charytatywnych pomagających ogarniętej wojną Belgii - Emil Młynarski zwrócił się do kompozytora o napisanie utworu na organizowany przez niego koncert charytatywny wspomagający fundusz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Tak powstała Polonia op.76 stanowi utwór przepełniony polskim, narodowym duchem za sprawą cytatów z …
Po sukcesie Carillon Edwarda Elgara - dzieła napisanego dla organizacji charytatywnych pomagających ogarniętej wojną Belgii - Emil Młynarski zwrócił się do kompozytora o napisanie utworu na organizowany przez niego koncert charytatywny wspomagający fundusz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Tak powstała Polonia op.76 stanowi utwór przepełniony polskim, narodowym duchem za sprawą cytatów z licznych pieśni patriotycznych oraz tematów z twórczości Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego, któremu dzieło było dedykowane.

Pobrzmiewają w nim echa muzyki góralskiej, nie widoczna w ilości cytatów, lecz wypływająca z inwencji kompozytora, który przebywając przez długi okres w zakopianskiej “Atmie” dalece przesiąknął podhalanskim duchem. II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, powstał na prośbę wybitnego skrzypka Pawła Kochańskiego, autora kadencji koncertu. Zupełnie odmienny od pierwszego koncertu, zaskakuje swoją budową: dwuczęściową, w której centralne miejsce zajmuje kadencja.

Szkocka Orkiestra Kameralna chcąc uczcić 150. rocznicę urodzin Jeana Sibeliusa zwróciła się do fińskiej kompozytorki Lotty Wennäkoski z prośbą o skomponowanie utworu. Inspiracją dla tak powstałego Verdigris stały się dwa dzieła Sibeliusa: En saga oraz Andante Festivo.

En saga - jak pisał Jean Sibelius - stanowi jedno z jego najbardziej osobistych dzieł, będących obrazem stanu umysłu kompozytora. Jednak barwna instrumentacja utworu skłaniała i skłania słuchaczy do szukania ukrytych znaczeń. Utrzymany w formie energicznego ronda Lemminkäinen`s Return - ostatni poemat czteroczęściowej suity Leminkäinen – to opowieść o powrocie bohatera fińskiego eposu Kalevala w rodzinne strony.

Program:

Edward Elgar: Polonia, symphonic prelude op. 76
Karol Szymanowski: II Koncert skrzypcowy op. 61
***
Lotta Wennäkoski: Verdigris
Jean Sibelius: En Saga
Jean Sibelius: Lemminkäinen’s Return

Artyści:
Vadim Gluzman - skrzypce
BBC Symphony Orchestra
Olari Elts - dyrygent

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Mecenas Festiwalu: Orlen SA

Złota strefa - zawiera bilet w Strefie 1, box CD/DVD z wybranego koncertu Eufonii (Arvo Pärt: Nowe oblicze współczesnej duchowości lub Tchumburidze/Estonian National Symphony Orchestra/Elts lub Breslik/Pechanec: Winterreise), apaszkę lub poszetkę, płócienną torbę festiwalu, festiwalowy notes i ołówek; cena 240 zł
Strefa 1: Bilet Normalny - 140 zł, Bilet Ulgowy - 120 zł
Strefa 2: Bilet Normalny - 120 zł, Bilet Ulgowy - 100 zł
Strefa 3: Bilet Normalny - 100 zł, Bilet Ulgowy - 80 zł

Bilety

Wyprzedane
84 zł

III strefa

Normalny

105 zł
105 zł

II strefa

Normalny

126 zł

I strefa

Ulgowy

126 zł

I strefa

Normalny

147 zł

Złota strefa

Złota strefa

252 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.