Przejdź do głównej treści strony

Festiwal Ars Cameralis 2017: Julianna Barwick

08.11.2017, wednesday, 19:30
Kinoteatr RIALTO, Katowice ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice
Remember - at Biletomat.pl your purchases are safe. If there is a change of date or cancellation of the event, you will be able to get a refund with peace of mind, and we will inform you of any updates by email.

Description

start: 19:30

„Jej muzyka łączy potęgę wspólnotowości z bezgłośną refleksją o samotności, i ten związek jedności z wyobcowaniem w dużej mierze decyduje o unikalności rejestrów emocjonalnych, jakie osiąga”.
Pitchfork.com

Największą siłą artystki jest jej głos. Już od debiutanckiej epki „Sanguine” z 2006 roku wiemy, że traktuje go jak instrument muzyczny. …

start: 19:30

„Jej muzyka łączy potęgę wspólnotowości z bezgłośną refleksją o samotności, i ten związek jedności z wyobcowaniem w dużej mierze decyduje o unikalności rejestrów emocjonalnych, jakie osiąga”.
Pitchfork.com

Największą siłą artystki jest jej głos. Już od debiutanckiej epki „Sanguine” z 2006 roku wiemy, że traktuje go jak instrument muzyczny. Jego wiodący charakter wyznacza cały zakres brzmienia jej twórczości. Określa przestrzeń muzycznej aktywności i możliwości dialogowania.

Głos Julianny Barwick niełatwo poddaje się opisowi, być może właśnie w tym tkwi sens jej twórczości. Przez niemal dekadę przyzwyczajała słuchaczy do takiego rodzaju muzycznej celebracji, który opiera się na niezliczonych przetworzeniach, od nakładania się wielu ścieżek, poprzez łączenie fragmentów śpiewu, nieustanne zapętlanie i sięganie po różnorodne filtry, aż po wykorzystanie szumów i szeptów, czyli niebywałej antropomorficznej plądrofonii, charakterystycznej dla zjawiskowych, choć wciąż poszukujących, głosów.

Kompletnie autorska propozycja wokalistki opierała się na bardzo zmarginalizowanej roli akompaniamentu, a właściwie jego braku. Być może zadziałała tu strategia „osaczania” głosem, strategia poddawania się jego nieustannemu falowaniu, zawężania perspektywy wyłącznie do dźwięków skupionych na samych sobie. Bo przecież Julianna Barwick przez pierwsze lata unikała jasnej artykulacji tekstów, które – jeśli nawet się pojawiały – były niemal nierozpoznawalne. Momentami przełomowymi w jej karierze stały się dwie płyty. Pierwsza z nich to „Nepenthe” z 2013 roku, której tytuł oznacza dosłownie „lek zapomnienia”, medykament znany już zresztą w antycznej literaturze, a także w opowieściach Edgara Allana Poe. Na tym wydawnictwie, w 10 utworach w wysmakowany sposób dokonała bilansu dotychczasowych poszukiwań i eksperymentów z możliwościami ludzkiego głosu. Krążek powstawał w zimowej scenerii Reykjaviku. Artystka ma za sobą także inne bardzo ważne „islandzkie” doświadczenie – towarzyszyła formacji Sigur Rós podczas jej amerykańskiej trasy przed 4 laty. Nieco inny charakter ma późniejsza płyta „Will”. Artystka pochodząca z Luizjany, zachowując dotychczasowy sposób artykulacji, otworzyła nieco szerzej drzwi do swojego muzycznego świata, pozwalając, by przeniknęły do niego dodatkowe dźwięki; oprócz znanych już z poprzednich krążków delikatnych fraz skrzypiec i fortepianu oraz niezliczonych przetworzeń, mamy więc do czynienia również z brzmieniem wygenerowanym na syntezatorze. Oraz, co najbardziej znaczące – pojawia się także gościnny głos męski.

Julianna Barwick jest zjawiskiem zupełnie osobliwym, znajdującym się na obrzeżach jakichkolwiek podziałów gatunkowych. Jej muzykę próbowano już interpretować w kontekście sakralnym (artystka pochodzi bowiem z religijnej rodziny, a szlify wokalne zdobywała, występując w chórze), łączono ją też z metafizyką charakterystyczną np. dla brzmień Dead Can Dance. Jednak jej siła tkwi przede wszystkim w ekstatycznym doświadczeniu, jakim jest obcowanie z głosem w postaci czystej.

Więcej informacji o Festiwalu znajdziecie na: www.arscameralisfestiwal.pl

Zamów bilet już teraz na Biletomat.pl

Tickets

Sold out

Ulgowy

Ulgowy

22.00 zł

Standard

Standard

32.50 zł

Places

Similar events

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.