Chat with us, powered by LiveChatBiletomat Concerts Festiwal Ars Cameralis 2017: Julianna Barwick

Concerts: Festiwal Ars Cameralis 2017: Julianna Barwick

Tickets for Concert

Festiwal Ars Cameralis 2017: Julianna Barwick

date

Wed, 08 November 2017 time 19:30

venue

Kinoteatr RIALTO
ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice

promotor

INSTYTUCJA KULTURY ARS CAMERALIS SILESIAE SUPERIORIS

Tickets

Masz wyłączoną obsługę cookies. Włącz obsługę cookies w swojej przeglądarce dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Ulgowy

Ulgowy

available to
Wed, 08 nov 2017 16:00

20 PLN

Sold out


Standard

Standard

available to
Wed, 08 nov 2017 16:00

30 PLN

Sold out


Do ceny biletu mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty, ich wysokość można sprawdzić w podsumowaniu zamówienia. Więcej informacji w Regulaminie

 

📄Julianna Barwick wystąpi w Katowicach

Julianna Barwick

start: 19:30

„Jej muzyka łączy potęgę wspólnotowości z bezgłośną refleksją o samotności, i ten związek jedności z wyobcowaniem w dużej mierze decyduje o unikalności rejestrów emocjonalnych, jakie osiąga”.
Pitchfork.com

Największą siłą artystki jest jej głos. Już od debiutanckiej epki „Sanguine” z 2006 roku wiemy, że traktuje go jak instrument muzyczny. Jego wiodący charakter wyznacza cały zakres brzmienia jej twórczości. Określa przestrzeń muzycznej aktywności i możliwości dialogowania.

Głos Julianny Barwick niełatwo poddaje się opisowi, być może właśnie w tym tkwi sens jej twórczości. Przez niemal dekadę przyzwyczajała słuchaczy do takiego rodzaju muzycznej celebracji, który opiera się na niezliczonych przetworzeniach, od nakładania się wielu ścieżek, poprzez łączenie fragmentów śpiewu, nieustanne zapętlanie i sięganie po różnorodne filtry, aż po wykorzystanie szumów i szeptów, czyli niebywałej antropomorficznej plądrofonii, charakterystycznej dla zjawiskowych, choć wciąż poszukujących, głosów.

Kompletnie autorska propozycja wokalistki opierała się na bardzo zmarginalizowanej roli akompaniamentu, a właściwie jego braku. Być może zadziałała tu strategia „osaczania” głosem, strategia poddawania się jego nieustannemu falowaniu, zawężania perspektywy wyłącznie do dźwięków skupionych na samych sobie. Bo przecież Julianna Barwick przez pierwsze lata unikała jasnej artykulacji tekstów, które – jeśli nawet się pojawiały – były niemal nierozpoznawalne. Momentami przełomowymi w jej karierze stały się dwie płyty. Pierwsza z nich to „Nepenthe” z 2013 roku, której tytuł oznacza dosłownie „lek zapomnienia”, medykament znany już zresztą w antycznej literaturze, a także w opowieściach Edgara Allana Poe. Na tym wydawnictwie, w 10 utworach w wysmakowany sposób dokonała bilansu dotychczasowych poszukiwań i eksperymentów z możliwościami ludzkiego głosu. Krążek powstawał w zimowej scenerii Reykjaviku. Artystka ma za sobą także inne bardzo ważne „islandzkie” doświadczenie – towarzyszyła formacji Sigur Rós podczas jej amerykańskiej trasy przed 4 laty. Nieco inny charakter ma późniejsza płyta „Will”. Artystka pochodząca z Luizjany, zachowując dotychczasowy sposób artykulacji, otworzyła nieco szerzej drzwi do swojego muzycznego świata, pozwalając, by przeniknęły do niego dodatkowe dźwięki; oprócz znanych już z poprzednich krążków delikatnych fraz skrzypiec i fortepianu oraz niezliczonych przetworzeń, mamy więc do czynienia również z brzmieniem wygenerowanym na syntezatorze. Oraz, co najbardziej znaczące – pojawia się także gościnny głos męski.

Julianna Barwick jest zjawiskiem zupełnie osobliwym, znajdującym się na obrzeżach jakichkolwiek podziałów gatunkowych. Jej muzykę próbowano już interpretować w kontekście sakralnym (artystka pochodzi bowiem z religijnej rodziny, a szlify wokalne zdobywała, występując w chórze), łączono ją też z metafizyką charakterystyczną np. dla brzmień Dead Can Dance. Jednak jej siła tkwi przede wszystkim w ekstatycznym doświadczeniu, jakim jest obcowanie z głosem w postaci czystej.

Więcej informacji o Festiwalu znajdziecie na: www.arscameralisfestiwal.pl

Zamów bilet już teraz na Biletomat.pl