Biletomat Festiwale 12. LAJ - JACHNA, MAZURKIEWICZ, BUHL / JOE MCPHEE & MIKOŁAJ TRZASKA TRIO

Festiwale: 12. LAJ - JACHNA, MAZURKIEWICZ, BUHL / JOE MCPHEE & MIKOŁAJ TRZASKA TRIO

Bilety na festiwal

12. LAJ - JACHNA, MAZURKIEWICZ, BUHL / JOE MCPHEE & MIKOŁAJ TRZASKA TRIO

termin

Czw, 15 sierpnia 2019 godz. 19:00

miejsce

Klub Wytwórnia
ul. Łąkowa 29, 90-554 Łódź

organizator

Film Hotel

Bilety

Używasz Adblocka lub innej wtyczki mogącej blokować złożenie zamówienia. Jeśli napotkasz problemy wyłącz wtyczkę dla prawidłowej realizacji zamówienia.

Masz wyłączoną obsługę cookies. Włącz obsługę cookies w swojej przeglądarce dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Standard

Standard

dostępna do
Czw, 15 sie 2019 16:00

40 PLN

Wyprzedane

Standard

Standard

dostępna do
Czw, 15 sie 2019 16:00

30 PLN

Wyprzedane


Karnet

Karnet

dostępna do
Czw, 15 sie 2019 16:00

150 PLN

Wyprzedane

Karnet

Karnet

dostępna do
Czw, 15 sie 2019 16:00

140 PLN

Wyprzedane 

📄Finał 12. LETNIEJ AKADEMII JAZZU w Wytwórni!

Joe McPhee & Mikołaj Trzaska Trio, Jachna/Mazurkiewicz/Buh

BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ:
Posiadaczom Karty Klubu Wytwórnia
Posiadaczom Karty Selgros Partner
Posiadaczom Elektronicznej Migawki MPK
Posiadaczom Karty Młodzi w Łodzi

Część I: Jachna/Mazurkiewicz/Buhl
Część II: Joe McPhee& Mikołaj Trzaska Trio

Jachna/Mazurkiewicz/Buhl

W pierwszej części wieczoru na naszej scenie pojawi się trio w składzie Wojciech Jachna (trąbka, elektronika), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas, elektronika) oraz Jacek Buhl (perkusja).

Wojciech Jachna i Jacek Buhl to muzycy związani z niezależną sceną bydgoską. Artyści regularnie nagrywali w duecie aż do momentu, kiedy współpracę zaproponował im kontrabasista Jacek Mazurkiewicz. Przy okazji pracy nad pierwszą, świetnie przyjętą wspólną płytą „Dźwięki ukryte” muzycy zrozumieli, że nadają na podobnych falach: chętnie improwizują, topią dźwięki instrumentów w elektronicznych pogłosach oraz szukają ciekawych akustycznie przestrzeni. Drugi album tria – „God’s Body”, zarejestrowano w czerwcu 2017 roku w łódzkiej Fabryce Sztuki. Czas, jaki minął od nagrania i wydania pierwszego albumu, trio pracowicie spożytkowało na koncertowanie w całym kraju co też wpłynęło na większe interakcje muzyczne między artystami. Na „God’s Body” pełne niuansów i detali kompozycje zanurzone są w ambientowych tłach i powłóczystych dźwiękach kontrabasu.

Wojciech Jachna – trębacz i improwizator, w czasach yassowego szaleństwa grał na perkusji w kultowej grupie Trytony. Dał się poznać dekadę później występując m.in. w popularnym zespole Contemporary Noise Quintet, a także Sing Sing Penelope czy w reggae’owej grupie Dubska. Współpracował z wieloma wybitnymi polskimi artystami, między innymi z Markiem Kądzielą, Irkiem Wolnickim czy legendą sceny awangardowej i improwizowanej – Andrzejem Przybielskim.

Jacek Mazurkiewicz – kontrabasista i kompozytor, który w swojej twórczości nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego i wciąż poszukuje nowych brzmień. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie, łącząc akustykę z elektroniką. Współpracuje nie tylko z Jachną i Buhlem, ale również z Mikołajem Trzaską, Andrzejem Przybielskim, Danielem Levinem, Stanisławem Soyką czy Robem Brownem, a także współtworzy różnorodne projekty muzyczne, m.in. 3FoNIA, Modular String Trio czy Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne.

Jacek Buhl – urodzony w 1965 roku perkusista jazzowy, który związany był z bydgoskim klubem Mózg. Grę na bębnach rozpoczynał w zespole Variete, a następnie grał w kilku zespołach ważnych dla tzw. sceny jassowej i postjassowej - Trytony, Syfon, Spejs, The Cyclist. Współtworzy takie składy, jak: Alameda 5, duet Jachna/Buhl, Jaząbu, Glabulator. Tworzy także muzykę do filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Joe McPhee & Mikołaj Trzaska Trio

Trio Mikołaja Trzaski z gościnnym udziałem legendy jazzu Joego McPhee to dawka mocnego, strukturalnego free jazzu i nie lada wydarzenie dla wszystkich melomanów, które obowiązkowo należy zapisać w kalendarzu.

Jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów, Joe McPhee, do dzisiaj urzeka niezwykłą osobowością i emocjonalnością swoich kompozycji. Amerykański multiinstrumentalista jazzowy, kompozytor, improwizator, teoretyk i poeta ceniony na całym świecie. Choć, co ciekawe, do lat 90. bardziej niż w Ameryce popularny był w Europie, a w ojczyźnie zrobiło się o nim głośniej nieco później za sprawą albumu „As Serious As Your Life” wydanego w 1996 roku. Urodził się w Miami na Florydzie w 1939 roku. Był muzycznym samoukiem: w wieku ośmiu lat zaczął grać na trąbce, na saksofonie w wieku 32 lat, po poznaniu muzyki Johna Coltrane'a, Alberta Aylera i Ornette Colemana. Zadebiutował w 1967 roku pojawiając się na płycie Clifforda Thorntona zatytułowanym „Freedom and Unity”. McPhee ma na swoim koncie pokaźną dyskografię, współpracował z największymi artystami zarówno sceny jazzowej, popularnej, jak i awangardowej. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych. Był liderem awangardowego Trio X (z Dominicem Duvalem i Jayem Rosenem), prowadził grupę do której zapraszał wybitnych awangardzistów spod znaku organizacji AACM (np. Josephe’a Jarmana, Sunny’ego Murraya). Współpracował i nagrywał z najlepszymi: Jimmym Giuffrem, Billem Stewartem, Raymondem Boni, Anthonym Coxem, Charlesem Moffettem, Evanem Parkerem i wieloma innymi. W 2005 roku McPhee otrzymał nagrodę Resounding Vision Award od organizacji Nameless Sound. Był postrzegany jako awangardzista jazzu, którego chętnie zapraszano do ultranowoczesnych projektów wybitnych innowatorów: grał z trębaczem Cliffordem Thorntonem, Donem Cherrym czy legendarną Jazz Composers Orchestra. Od zawsze prezentował niezwykle nowatorskie podejście do tradycji jazzowych. Od końca lat 60. do chwili obecnej najbardziej znany jest z wykonywania free jazzu.

Mikołaj Trzaska to uznany saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów, szczególną współpracę nawiązał z reżyserem Wojciechem Smarzowskim. Jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Choć studiował malarstwo na gdańskim ASP, to fascynacja jazzem lat sześćdziesiątych (szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana) pchnęła go do samodzielnej nauki gry na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu Tymona Tymańskiego „Sni Sredstvom Za Uklanianie". Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. i jeden z głównych filarów sceny yassowej, mowa oczywiście o kultowym zespole Miłość, którego Trzaska był współzałożycielem i saksofonistą. W 1993 r oku założył zespół Łoskot, rok później z Ryszardem Tymańskim rockowo-jazzowy duet Masło. Swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną „Cześć, Cześć, Cześć” wydał w 1995 roku. Koncertował z wieloma osobistościami europejskiej i amerykańskiej, a także polskiej sceny awangardowej, znany jest ze współpracy m.in. z Marcinem Świetlickim i grupą Świetliki, czy Robertem Brylewskim. Z Joem McPhee spotkali się jesienią 2006 roku, nawiązując wtedy współpracę i nagrywając (wraz z Jayem Rosenem) album „Intimate conversations”. W 2007 roku Trzaska zagrał wspólną trasę koncertową z Trio X. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną.

Podczas koncertu w Wytwórni na scenie oprócz Mikołaja Trzaski i Joe’a McPhee zobaczymy także perkusistę Klausa Kugela oraz kontrabasistę Marka Tokara. Zespół zaprezentuje program, w którym podstawę do improwizacji tworzą kompozycje wszystkich muzyków. Kwartet Trzaska/McPhee/Tokar/Kugel jest z pewnością interesującym zjawiskiem muzycznym, prezentującym publiczności zderzenie kilku kultur we współczesnej muzyce improwizowanej. To bezkompromisowe, żarliwe free, ale muzyka jest tu bardziej skupiona, struktury bardziej przestrzenne, abstrakcyjne i bogatsze sonorystycznie.

Zamów bilety juz teraz na Biletomat.pl

Szukasz podobnego wydarzenia w innym miejscu? Sprawdź na stronie: Bilety Kolekcjonerskie Bilety na Finał 12. LETNIEJ AKADEMII JAZZU Bilety na Dzień Matki

Zakup biletu na to wydarzenie
wymaga podania hasła

Podaj hasło / Enter the password

OK