Biletomat Koncerty Jan Ptaszyn Wróblewski

Koncerty: Jan Ptaszyn Wróblewski

Bilety na koncert

Jan Ptaszyn Wróblewski

termin

Pon, 16 listopada 2015 godz. 19:00

miejsce

DOM KULTURY W TARNOWIE PODGÓRNYM
ul. Ogrodowa 14, 62-080 Tarnowo Podgórne

organizator

Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”

Bilety

Używasz Adblocka lub innej wtyczki mogącej blokować złożenie zamówienia. Jeśli napotkasz problemy wyłącz wtyczkę dla prawidłowej realizacji zamówienia.

Masz wyłączoną obsługę cookies. Włącz obsługę cookies w swojej przeglądarce dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Standard

Standard

dostępna do
Pon, 16 lis 2015 15:00

22 PLN

Wyprzedane 

📄Jan Ptaszyn Wróblewski w Tarnowie Podgórnym!

Jan Ptaszyn Wróblewski

Kolejny muzyk, który zagości na Jazzowej Scenie Sezamu znany jest chyba wszystkim fanom jazzu. Jan Ptaszyn Wróblewski, bo o nim mowa, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pierwszy jazzowy zespół założył w latach ’50 w Poznaniu.

W 1956 został zaproszony do sekstetu Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, w którym grał na saksofonie barytonowym. Wystąpili m. in. na otwarciu poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz na festiwalach jazzowych w Sopocie. Latem 1958 wziął udział w przesłuchaniu prowadzonym przez amerykańskiego promotora jazzu, George’a Weina. Zaowocowało to angażem w orkiestrze International Newport Band. Jan Wróblewski, jako pierwszy polski jazzman, wystąpił na festiwalu jazzowym w amerykańskim Newport, a także w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Europie, Indiach, Afryce i Azji.


Po powrocie do kraju muzyk wprowadzał zasłyszane w USA wzorce do grupy Jazz Believers, w którym grali także m. in. Wojciech Karolak, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda, Jan Byrczek, Jan Zylber, Andrzej Kurylewicz i Jerzy Milan. W 1960 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie zorganizował kwintet Jazz Outsiders, a jednocześnie nawiązał współpracę z radiowymi orkiestrami Edwarda Czernego i Andrzeja Kurylewicza. W 1962 dołączył także do jego kwintetu, z którym nagrywa pierwszą polską płytę jazzową „Go Right”. Rok później zespół został zaproszony na festiwal w Juan les Pins we Francji, jednak z powodu nieotrzymania paszportu przez lidera, grupa wystąpiła na nim bez A. Kurylewicza, jako Polish Jazz Quartet. Po festiwalu grupa przez dwa miesiąca grała w paryskim klubie Blue Note, a także w Niemczech Zachodnich. Po powrocie do kraju zarejestrowana została płyta zespołu z serii Polish Jazz, do dziś uchodząca za jedną z najważniejszych.


W latach 1968-1978 artysta kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a od 1970 roku prowadzi legendarną audycję „Trzy kwadranse jazzu”, która do dziś znajduje się w ramówce radiowej Trójki. Jan Ptaszyn Wróblewski nie wycofał się jednak z aktywności muzycznej, współpracując z najlepszymi polskimi i zagranicznymi jazzmanami. Do najważniejszych zespołów muzyka, poza wymienionymi należały: Mainstream, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Extra Ball, Made in Poland i sygnowany własnym nazwiskiem Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego.

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl 

Zakup biletu na to wydarzenie
wymaga podania hasła

Podaj hasło / Enter the password

OK