Biletomat Koncerty Koncert Zespołu Mazowsze

Koncerty: Koncert Zespołu Mazowsze

Bilety na koncert

Koncert Zespołu Mazowsze

termin

Wt, 12 kwietnia 2016 godz. 18:00

miejsce

Ośrodek Sportu i Rekreacji Tarnowo Podgórne
ul. Nowa 15, 62 - 080 Tarnowo Podgórne

organizator

Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”

Bilety

Używasz Adblocka lub innej wtyczki mogącej blokować złożenie zamówienia. Jeśli napotkasz problemy wyłącz wtyczkę dla prawidłowej realizacji zamówienia.

Masz wyłączoną obsługę cookies. Włącz obsługę cookies w swojej przeglądarce dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Standard

Standard

dostępna do
Wt, 12 kwi 2016 15:00

68 PLN

Wyprzedane 

📄„Mazowsze” na rocznicę Chrztu Polski.

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski gościć będziemy jedną z najjaśniejszych gwiazd wśród zespołów pielęgnujących polskie tradycje. 12 kwietnia w Tarnowie Podgórnym wystąpi Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Patron zespołu, który był kompozytorem i miłośnikiem folkloru, wraz ze swoją towarzyszką życia, znaną aktorką Mirą Zimińską-Sygietyńską o powstaniu zespołu marzyli jeszcze w ruinach bombardowanej Warszawy. Obiecywali sobie, że jeśli przeżyją II Wojnę Światową, doprowadzą swe plany do realizacji. Ostatecznie zespół „Mazowsze” powstał na skutek dekretu Ministra Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, a jego prowadzenie powierzono prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Od lat podczas wędrówek i spotkań z ludnością gromadził on przyśpiewki i tańce, spisywał je i dokonywał ich opracowań.

Zespół w swych założeniach miał uchronić folklor wsi mazowieckiej i regionalnej przed zatraceniem oraz ukazywać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Na siedzibę „Mazowsza” przeznaczono pałac w Karolinie pod Warszawą. Od końca 1948 roku zaczęli zjeżdżać tam młodzi ludzie z okolicznych wiosek i miasteczek. Pierwsi członkowie mieli nie więcej niż 16 lat. Przywozili ze sobą oryginalne stroje, a także swój talent, młodość, pasję i znajomość ludowych melodii. Premiera pierwszego programu odbyła się 6 listopada 1950 roku w warszawskim Teatrze Polskim. W roku 1954 zespół otrzymał zgodę na pierwszy wyjazd za „żelazną kurtynę”. Wystąpił wówczas w Paryżu. Błyskotliwa kariera grupy zawisła na włosku rok później, gdy zmarł Tadeusz Sygietyński.

Po jego śmierci funkcję dyrektora zespołu przejęła Mira Zimińska-Sygietyńska. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program do 40 regionów etnograficznych, opracowano niezbadane wcześniej pieśni religijne i patriotyczne. Do współpracy zaproszono ekspertów i choreografów. Dla "Mazowsza" tworzyli m. in.: Elwira Kamińska, Eugeniusz Papliński, Zbigniew Kiliński, Michał Jarczyk i Witold Zapała. 

„Mazowsze” zarówno w czasach PRL, jak i dziś jest jednym z najważniejszych polskich „zespołów eksportowych”. Jak obliczono, zespół podczas swych tras koncertowych przejechał 2,3 miliona kilometrów, a ponad 6500 jego koncertów obejrzało łącznie 17 milionów widzów w Polsce i podczas 213 wyjazdów zagranicznych.
Obecnie „Mazowsze” prezentuje stylizowany folklor, opracowany w formie przedstawienia o wielkim ładunku ekspresji. Artystyczny wizerunek zespołu tworzy charakterystyczne, liryczne, pastelowe brzmienie, oparte na naturalnym brzmieniu głosów oraz barwna forma wizualnego przekazu układów choreograficznych. W repertuarze grupy, oprócz pieśni i tańców ludowych znajdują się pieśni Chopina, Verdiego, utwory Ogińskiego, Elsnera, kolędy, pieśni wielkanocne, patriotyczne, staro-warszawskie. „Mazowsze” wykonuje również najpopularniejsze piosenki z 50 krajów świata, w oryginalnych językach, m. in. Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraela, Libanu, Francji, Chin, Japonii, Finlandii, Egiptu, Rosji.

Koncert w Tarnowie Podgórnym z pewnością przyniesie niezapomniane wrażenia miłośnikom folkloru, jak i osobom mniej znającym się na rzeczy. W końcu gościć będziemy artystów najwyższej próby.

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Zakup biletu na to wydarzenie
wymaga podania hasła

Podaj hasło / Enter the password

OK