Biletomat Koncerty Koncert Zespołu Mazowsze

Koncerty: Koncert Zespołu Mazowsze

Bilety na koncert

Koncert Zespołu Mazowsze

termin

Wt, 12 kwietnia 2016 godz. 18:00

miejsce

Ośrodek Sportu i Rekreacji Tarnowo Podgórne
ul. Nowa 15, 62 - 080 Tarnowo Podgórne

organizator

Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”

Bilety

Używasz Adblocka lub innej wtyczki mogącej blokować złożenie zamówienia. Jeśli napotkasz problemy wyłącz wtyczkę dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Standard

I pula

dostępna do
Wt, 12 kwi 2016 15:00

68 PLN

Wyprzedane


Galeria (powiększ)

 

📄„Mazowsze” na rocznicę Chrztu Polski.

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski gościć będziemy jedną z najjaśniejszych gwiazd wśród zespołów pielęgnujących polskie tradycje. 12 kwietnia w Tarnowie Podgórnym wystąpi Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Patron zespołu, który był kompozytorem i miłośnikiem folkloru, wraz ze swoją towarzyszką życia, znaną aktorką Mirą Zimińską-Sygietyńską o powstaniu zespołu marzyli jeszcze w ruinach bombardowanej Warszawy. Obiecywali sobie, że jeśli przeżyją II Wojnę Światową, doprowadzą swe plany do realizacji. Ostatecznie zespół „Mazowsze” powstał na skutek dekretu Ministra Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, a jego prowadzenie powierzono prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Od lat podczas wędrówek i spotkań z ludnością gromadził on przyśpiewki i tańce, spisywał je i dokonywał ich opracowań.

Zespół w swych założeniach miał uchronić folklor wsi mazowieckiej i regionalnej przed zatraceniem oraz ukazywać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Na siedzibę „Mazowsza” przeznaczono pałac w Karolinie pod Warszawą. Od końca 1948 roku zaczęli zjeżdżać tam młodzi ludzie z okolicznych wiosek i miasteczek. Pierwsi członkowie mieli nie więcej niż 16 lat. Przywozili ze sobą oryginalne stroje, a także swój talent, młodość, pasję i znajomość ludowych melodii. Premiera pierwszego programu odbyła się 6 listopada 1950 roku w warszawskim Teatrze Polskim. W roku 1954 zespół otrzymał zgodę na pierwszy wyjazd za „żelazną kurtynę”. Wystąpił wówczas w Paryżu. Błyskotliwa kariera grupy zawisła na włosku rok później, gdy zmarł Tadeusz Sygietyński.

Po jego śmierci funkcję dyrektora zespołu przejęła Mira Zimińska-Sygietyńska. To dzięki niej na przestrzeni lat rozszerzono program do 40 regionów etnograficznych, opracowano niezbadane wcześniej pieśni religijne i patriotyczne. Do współpracy zaproszono ekspertów i choreografów. Dla "Mazowsza" tworzyli m. in.: Elwira Kamińska, Eugeniusz Papliński, Zbigniew Kiliński, Michał Jarczyk i Witold Zapała. 

„Mazowsze” zarówno w czasach PRL, jak i dziś jest jednym z najważniejszych polskich „zespołów eksportowych”. Jak obliczono, zespół podczas swych tras koncertowych przejechał 2,3 miliona kilometrów, a ponad 6500 jego koncertów obejrzało łącznie 17 milionów widzów w Polsce i podczas 213 wyjazdów zagranicznych.
Obecnie „Mazowsze” prezentuje stylizowany folklor, opracowany w formie przedstawienia o wielkim ładunku ekspresji. Artystyczny wizerunek zespołu tworzy charakterystyczne, liryczne, pastelowe brzmienie, oparte na naturalnym brzmieniu głosów oraz barwna forma wizualnego przekazu układów choreograficznych. W repertuarze grupy, oprócz pieśni i tańców ludowych znajdują się pieśni Chopina, Verdiego, utwory Ogińskiego, Elsnera, kolędy, pieśni wielkanocne, patriotyczne, staro-warszawskie. „Mazowsze” wykonuje również najpopularniejsze piosenki z 50 krajów świata, w oryginalnych językach, m. in. Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraela, Libanu, Francji, Chin, Japonii, Finlandii, Egiptu, Rosji.

Koncert w Tarnowie Podgórnym z pewnością przyniesie niezapomniane wrażenia miłośnikom folkloru, jak i osobom mniej znającym się na rzeczy. W końcu gościć będziemy artystów najwyższej próby.

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Zakup biletu na to wydarzenie
wymaga podania hasła

Podaj hasło / Enter the password

OK