Biletomat Teatry Bydgoszcz Thermidor

Teatry: Thermidor

Bilety na spektakl

Thermidor

termin

Nd, 01 Luty 2015 godz. 18:00

miejsce

TEATR POLSKI im. HIERONIMA KONIECZKI
Al. Mickiewicza 2, 85-071 Bydgoszcz

organizator

TEATR POLSKI im. HIERONIMA KONIECZKI

Bilety


Standard (siedzące nienumerowane)

I Pula

dostępna do
Nd, 01 lut 2015 15:00

40 PLN

Wyprzedane

Standard (siedzące nienumerowane)

I Pula

dostępna do
Nd, 01 lut 2015 15:00

30 PLN

Wyprzedane


Galeria (powiększ) 

📄Thermidor

Stanisława Przybyszewska
Thermidor

tłumaczenie: Stanisław Helsztyński 
reżyseria i scenografia: Paweł Wodziński
kostiumy i światła: Agata Skwarczyńska
występują: Grzegorz Artman (gościnnie), Paweł L.Gilewski, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Kuba Ulewicz, Piotr Wawer jr. (gościnnie), Marcin Zawodziński


W spektaklu zostaną użyte przemówienia m.in. Maksymiliana Robespierre'a: "O kondycji ludzi kolorowych, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, O środkach utrzymania, O grzywnie srebra, O zasadach moralności politycznej, Przemówienie z 8 thermidora", a także teksty Louisa Saint-Justa: "O przyjaźni, Mowa w obronie Robespierre'a".

"Thermidor" jest trzecią częścią tryptyku Stanisławy Przybyszewskiej poświęconego tematowi rewolucji francuskiej (poprzednie dwie to: "Dziewięćdziesiąty trzeci" oraz "Sprawa Dantona") i przedstawia ostatnie godziny życia Maksymiliana Robespierre'a. Spektakl, który pokażemy, nie będzie jednak dotyczył historii Wielkiej Rewolucji. Koncentrujemy się wyłącznie na jednym z jej haseł, na tym najbardziej niewygodnym słowie z całej rewolucyjnej triady, na równości.
Do spektaklu, oprócz tekstu polskiej dramatopisarki, włączone zostały fragmenty nietłumaczonych dotąd przemówień Maksymiliana Robespierre'a oraz zapomnianych, choć obecnych po polsku od lat 50-tych, tekstów Louisa Saint-Justa. Chcemy poprzez ten zabieg skonfrontować utopijnie demokratyczne idee jakobinów z dzisiejszą rzeczywistością polityczną, społeczną i ekonomiczną. W teatrze jako miejscu debaty publicznej stawiamy pytania: czy nie jest tak, że od ponad dwustu lat mamy wciąż do czynienia z jednym i tym samym procesem, z nieustannym podważaniem wypracowanej w okresie Rewolucji równościowej deklaracji praw człowieka i obywatela; czy wciąż żyjemy w systemie demokratycznym, skoro nie jest możliwa równość obywateli? 

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Za bilety na to wydarzenie nie można płacić voucherami.

Kupując bilety na to wydarzenie nie można użyć kodów rabatowych.

Korzystanie z witryny biletomat.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.