Description
Przyszedłem na świat przed wieloma laty, chyba już zbyt dawno, może to wiek upłynął… Bóg dotknął mnie swym małym palcem i rzekł: Pisz dla teatru; zapamiętaj: tylko dla teatru…- a ja - posłuchałem tej najwyższej rady…
No i bardzo dobrze, bo i jak byśmy – my operomani – czuli …
Przyszedłem na świat przed wieloma laty, chyba już zbyt dawno, może to wiek upłynął… Bóg dotknął mnie swym małym palcem i rzekł: Pisz dla teatru; zapamiętaj: tylko dla teatru…- a ja - posłuchałem tej najwyższej rady…
No i bardzo dobrze, bo i jak byśmy – my operomani – czuli się bez takich hitów operowych Pucciniego jak: Madame Butterfly, Cyganeria, Tosca czy Turandot?! Jednak kompozytor – lubiący podróżować po świecie, zamarzył sobie jeszcze coś innego…
Podróż do Stanów Zjednoczonych ukazała mu nowy, nieznany i niewykorzystany jeszcze w operze świat. Chciał, aby jego najnowsza opera zawarła w sobie pierwotną dzikość, szorstkość obyczajów, jaskrawość kolorytu odległej Kalifornii z czasów „gorączki złota”; na takim właśnie tle rozegrał swój surowy, okrutny dramat mocnych charakterów, choć jednak miłość będzie miała i tu najwięcej do powiedzenia.
Dziewczyna z dzikiego Zachodu, bo o tym dziele mowa, wyprzedziła o szereg lat późniejszą modę na filmowe westerny i pod tym względem stanowiła całkowitą nowość. Muzyka Dziewczyny łączy w sobie elementy afroamerykańskiej rytmiki i melodyki jazzu z okresu Nowego Orleanu z dotychczasowymi - jakże bogatymi przecież - osiągnięciami kompozytorskimi Pucciniego. Publiczność po prapremierze była zaskoczona ale i zachwycona. Otrzymała nie tylko coś nowego, ale przy tym jeszcze wspaniałego! Podobnie było na łódzkiej premierze Dziewczyny w 1971 roku ze znakomitymi rolami m.in. Haliny Romanowskiej i Jerzego Orłowskiego. A jak będzie tym razem?... Jesteśmy przekonani, że podobnie. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Wojciech Rodek a reżyseruje Karolina Sofulak. W głównej roli kobiecej zobaczymy i usłyszmy Dorotę Wójcik i Annę Wierzbicką, a zakochanym Bandytą będzie Dominik Sutowicz i Marius Vlad.
To wyjątkowa okazja do spotkania z Puccinimi, jakiego znamy nieco mniej, a warto poznać!
Zapraszamy.
FESTIWAL PUCCINIOWSKI
„Od Cyganerii do Turandot – 100-lecie śmierci kompozytora”
W zaplanowanym festiwalu wezmą udział zespół Teatru Wielkiego w Łodzi oraz spektakle teatrów operowych z Polski z repertuarem Giacomo PUCCINIEGO innym niż w TWŁ. Planujemy zaprezentować 8 dzieł operowych tego wybitnego kompozytora, z czego 4 tytuły będą w stałym repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi, który jako jedyna opera w Polsce może pochwalić się taką ilością dzieł tego kompozytora: Madama Butterfly, Dziewczyna z dzikiego Zachodu i Turandot a także Cyganeria, której premiera została specjalnie przygotowana z okazji Festiwalu. Ponadto planujemy również zorganizować koncertowe wykonanie opery Tosca (29 listopada 2024 dokładnie w setna rocznicę śmierci kompozytora) i inne wydarzenia artystyczne towarzyszące Festiwalowi. Do współpracy w ramach Festiwalu zostaną zaproszone lokalne środowiska akademickie a także instytucje kultury Województwa Łódzkiego. W ramach festiwalu planujemy zaprezentować również wybrane realizacje oper Pucciniego będące w repertuarze innych polskich teatrów. Będą to:
Suor Angelica i Gianni Schicchi – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Manon Lescaut – Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu
Festiwal planujemy od 15 listopada do 22 grudnia 2024 roku. Ostatni spektakl Festiwalu czyli Turandot Cyganerii zostanie zaprezentowana dokładnie w 166. rocznicę urodzin kompozytora - 22 grudnia 2024 roku.