Przejdź do głównej treści strony

Lech Janerka | Warszawa

26.10.2023, thursday, 20:00 Otwarcie bramek: 19:00
Studio S1, Warszawa ul. Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa
Remember - at Biletomat.pl your purchases are safe. If there is a change of date or cancellation of the event, you will be able to get a refund with peace of mind, and we will inform you of any updates by email.

Description


📆 LECH JANERKA W WARSZAWIE

Występujący niezwykle rzadko w ostatnich latach artysta pojawi się na wyjątkowym koncercie 26 października w jednej z najpiękniejszych sal w kraju - Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego!

Lech Janerka (ur. 2 maja 1953 we Wrocławiu) – polski muzyk rockowy, kompozytor, basista …


📆 LECH JANERKA W WARSZAWIE

Występujący niezwykle rzadko w ostatnich latach artysta pojawi się na wyjątkowym koncercie 26 października w jednej z najpiękniejszych sal w kraju - Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego!

Lech Janerka (ur. 2 maja 1953 we Wrocławiu) – polski muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów.

W polskiej muzyce rockowej pojawił się pod koniec lat 70. Wraz z żoną, Bożeną Janerką, występował wtedy na festiwalach piosenki studenckiej. W 1979 założył zespół Klaus Mitffoch. W składzie z Janerką zespół nagrał jedną płytę („Klaus Mitffoch”), która przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. Ekspresją album dorównywał ekspresji zespołów punk rockowych, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyczną i harmoniczną. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat 80., wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki.

W 1986 roku, po odejściu z zespołu, Janerka wydał „Historię podwodną” – płytę sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem. Album ten, o znacznie spokojniejszym (muzycznie i tekstowo) charakterze, oceniony został zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. Innowacją było zastąpienie gitary przetwarzaną elektronicznie wiolonczelą, na której grała i do dzisiaj gra Bożena Janerka. Niemal wszystkie zawarte na „Historii podwodnej” utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek).

W następnych latach Janerka wydawał kolejne albumy m.in. „Piosenki”, „Bez prądu” czy „Dobranoc”. Uchodzi za twórcę niezależnego, oryginalnego, pozostającego niejako na uboczu sceny muzycznej. Lech Janerka często zmieniał charakter muzyczny swoich utworów (np. album „Bruhaha” pełen był ostrych gitarowych riffów Wojciecha Seweryna, a „Ur” ze swoimi poszukiwaniami nowego brzmienia był z kolei daleki od estetyki rocka).

W 2002 ukazała się płyta „Fiu fiu…”, co owocowało Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i autor roku.

W 2005 muzyk wydał płytę „Plagiaty”, zawierającą kompozycje, które Janerka grał w czasach młodzieńczych, natomiast teksty zostały napisane współcześnie. Krążek spotkał się z uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków. W tym samym roku Janerka otrzymał za niego nagrodę Superjedynka w kategorii „płyta alternatywna”. Piosenki Rower i Ramydada dotarły do czołowych miejsc polskich list przebojów, a teledysk do Roweru zdobył grand prix na festiwalu polskich wideoklipów Yach Film. Za ten utwór Janerka otrzymał Fryderyka w kategorii „piosenka roku”. Oprócz tego został uhonorowany Fryderykami w kategoriach: płyta alternatywna i kompozytor roku.

SKŁAD ZESPOŁU:
Bożena Janerka – cello
Lech Janerka – bas, głos
Bartosz Straburzyński – gitara, głos
Michał Mioduszewski – perkusja
Łukasz Nowacki – reżyseria dźwięku

Tickets

Sold out

Standard

KATEGORIA III

159.43 zł

Standard

KATEGORIA II

180.83 zł

Standard

KATEGORIA I

202.23 zł

Artists

Places

Similar events

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.