Biletomat Theaters Thermidor

Theaters: Thermidor

Tickets for theater

Thermidor

date

Sat, 11 April 2015 time 19:00

venue

TEATR POLSKI im. HIERONIMA KONIECZKI
Al. Mickiewicza 2, 85-071 Bydgoszcz

promotor

TEATR POLSKI im. HIERONIMA KONIECZKI

Tickets

Używasz Adblocka lub innej wtyczki mogącej blokować złożenie zamówienia. Jeśli napotkasz problemy wyłącz wtyczkę dla prawidłowej realizacji zamówienia.


Standard (siedzące nienumerowane)

Standard (siedzące nienumerowane)

available to
Sat, 11 apr 2015 15:00

40 PLN

Sold out

Standard (siedzące nienumerowane)

Standard (siedzące nienumerowane)

available to
Sat, 11 apr 2015 15:00

30 PLN

Sold out


Gallery (zoom) 

📄Thermidor

Stanisława Przybyszewska
Thermidor

tłumaczenie: Stanisław Helsztyński 
reżyseria i scenografia: Paweł Wodziński
kostiumy i światła: Agata Skwarczyńska
występują: Grzegorz Artman (gościnnie), Paweł L.Gilewski, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Kuba Ulewicz, Piotr Wawer jr. (gościnnie), Marcin Zawodziński


W spektaklu zostaną użyte przemówienia m.in. Maksymiliana Robespierre'a: "O kondycji ludzi kolorowych, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, O środkach utrzymania, O grzywnie srebra, O zasadach moralności politycznej, Przemówienie z 8 thermidora", a także teksty Louisa Saint-Justa: "O przyjaźni, Mowa w obronie Robespierre'a".

"Thermidor" jest trzecią częścią tryptyku Stanisławy Przybyszewskiej poświęconego tematowi rewolucji francuskiej (poprzednie dwie to: "Dziewięćdziesiąty trzeci" oraz "Sprawa Dantona") i przedstawia ostatnie godziny życia Maksymiliana Robespierre'a. Spektakl, który pokażemy, nie będzie jednak dotyczył historii Wielkiej Rewolucji. Koncentrujemy się wyłącznie na jednym z jej haseł, na tym najbardziej niewygodnym słowie z całej rewolucyjnej triady, na równości.
Do spektaklu, oprócz tekstu polskiej dramatopisarki, włączone zostały fragmenty nietłumaczonych dotąd przemówień Maksymiliana Robespierre'a oraz zapomnianych, choć obecnych po polsku od lat 50-tych, tekstów Louisa Saint-Justa. Chcemy poprzez ten zabieg skonfrontować utopijnie demokratyczne idee jakobinów z dzisiejszą rzeczywistością polityczną, społeczną i ekonomiczną. W teatrze jako miejscu debaty publicznej stawiamy pytania: czy nie jest tak, że od ponad dwustu lat mamy wciąż do czynienia z jednym i tym samym procesem, z nieustannym podważaniem wypracowanej w okresie Rewolucji równościowej deklaracji praw człowieka i obywatela; czy wciąż żyjemy w systemie demokratycznym, skoro nie jest możliwa równość obywateli? 

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Zakup biletu na to wydarzenie
wymaga podania hasła

Podaj hasło / Enter the password

OK