Przejdź do głównej treści strony
+48 573 803 965 Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

kakofoNIKT & Chór Pogłosy | Szczecin

03.12.2023, niedziela, 18:00
Dom Kultury Słowianin, Szczecin Józefa Korzeniowskiego 7, 70-211 Szczecin
Pamiętaj - na Biletomat.pl Twoje zakupy są bezpieczne. Jeśli dojdzie do zmiany daty lub odwołania wydarzenia, będziesz mógł spokojnie uzyskać zwrot, a o wszelkich aktualizacjach poinformujemy Cię mailowo.

Opis

Wyraj odwołuje się do starosłowiańskich wątków mitologicznych opisujących sakralne działanie enteogenów – psychoaktywnych substancji, które rozumiane są jako źródło konstytutywnego przeżycia religijnego. To myślenie Słowian o świętości jako jedności z naturą będącej interfejsem jaźni, skonfrontowane zostało z wypracowanymi na gruncie chrześcijańskim zestawem gestów i formuł celebracji świętości (wraz z całym …

Wyraj odwołuje się do starosłowiańskich wątków mitologicznych opisujących sakralne działanie enteogenów – psychoaktywnych substancji, które rozumiane są jako źródło konstytutywnego przeżycia religijnego. To myślenie Słowian o świętości jako jedności z naturą będącej interfejsem jaźni, skonfrontowane zostało z wypracowanymi na gruncie chrześcijańskim zestawem gestów i formuł celebracji świętości (wraz z całym zbiorem infra-cytatów z średniowiecznej i wczesnobarokowej muzyki mszalnej). Chrześcijaństwo, przez wyzierające z niego szczątki duchowości kultury Słowian, niczym serpent przetrawiło siebie samo

Słowiańska psychodeliczność mieści w sobie silny i wciąż aktualny potencjał duchowości praktycznej, którą uprawiamy poprzez transgresywne i eskapistyczne, nowoczesne technologie, w aktach nierzadko kompulsywnych i pozbawionych stelaża filozoficznego.

Przeniesiemy się zatem na romantycznie zatęchłe bagna, zatańczymy i zaśpiewamy na mokrym ściernisku, w oparach smogu, stymulowani najeżonymi prądem głośnikami i biciem w bębny przy odurzającym jazgocie odpadków kultury nadmiaru.

Na Wyraj mamy naprawdę ciekawą i bogatą w melodie opowieść z pogranicza ludyczności, słowiańskości i elektroakustyki. Chór Pogłosy wdzięcznie, szamańsko śpiewa swoje partie.

FYH, Piotr Strzemieczny

Do tego momentami blisko już do stworzenia słowiańskiej wersji Coil (bo analogowe syntezatory i taki rodzaj śpiewania to znakomity mariaż), no i trochę analogii do co bardziej brawurowych przedsięwzięć odwołujących się do przedchrześcijańskich rytuałów. A w tytułach – cały słowiański psychodeliczny atlas roślin. Porcja solidnej pogańskiej duchowości na trudne czasy.

Polifonia, Bartek Chaciński

Dwa – poniekąd obce sobie stylistycznie i środowiskowo – zespoły stają się tu jednym organizmem. Tu mamy pełną formułę: trio KakofoNIKT, trzydziestoosobowy chór wraz z solistami i jeszcze czworo towarzyszących instrumentalistów, wokalistów. Spory aparat wykonawczy, ale uzasadniony i umiejętnie wykorzystany.

Ważne znaczenie pełni tu elektronika i industrial, ale też tradycje chóralne; syntetyczne brzmienia, ale i zasłuchanie w odgłosy natury. To po trochu field recording, muzyka konkretna, awangardowy projekt progresywnych instrumentalistów, a zarazem – w zamyśle – oddanie siły i mocy ludzkiego głosu, odwołanie do prostych "naturalnych" form śpiewu, do średniowiecznych i renesansowych tradycji chóralnych.

Polskie Radio, Tomasz Janas

Dyrygentka

Joanna Sykula Sykulska

Teksty

Michał Joniec

Kakofonikt

Patryk Lichota - elektronika

Michał Joniec - złom, perkusjonalia, bębny tradycyjne

Marcin Małecki - bębny, dzwonki, grzechotki, potok w kolumnie

Goście

Malwina Paszek - śpiew, lira korbowa

Maja Wąż - śpiew, muszla, drumla, dzwonki, gwizdki i inne

Tomasz Citak - altówka

Chór Pogłosy

Soprany: Mawina Bleja (solo), Anna Demidowicz, Ewa Tracz, Izabela Bielewicz-Tkacz, Justyna Grzesik, Katarzyna Talaga-Korcz, Maria Ratajczak, Weronika Lempe

Alty: Hanna Górnicka-Holeczek, Natalia Rokita, Kaja Burniak, Kamila Majka, Marcelina Truszkowska, Michalina Nowacka, Monika Gościniak, Oliwia Jóźwiak, Patrycja Paszak, Wiktoria Gazda

Tenory: Emil Wilawer, Jędrzej Michalski, Wiktor Krajcer, Piotr Więckowski

Basy: Łukasz Burzyński (solo), Adam Rakowski, Dariusz Bronowski, Jakub Wierzchowski, Konrad Kowalski


Miejsca siedzące, nienumerowane.

Bilety

Wyprzedane

Standard

STANDARD

52,70 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.