Przejdź do głównej treści strony

Pajace / Rycerskość wieśniacza, R. Leoncavallo / P. Mascagni

15.06.2024, sobota, 19:00
Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej, Białystok Odeska 1, 15-406 Białystok
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Dwa arcydzieła repertuaru werystycznego: Pajace Ruggera Leoncavalla i Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego stanowią od lat nierozłączną parę. Zarówno Pajace, jak i Rycerskość wieśniacza zostały napisane na ten sam konkurs ogłoszony przez mediolańskie wydawnictwo muzyczne w 1890 roku. Partytura nadesłana przez Mascagniego zdobyła wówczas pierwsze miejsce. Szybko jednak okazało się, że dzieło Leoncavalla reprezentuje również wyjątkową wartość artystyczną. …
Dwa arcydzieła repertuaru werystycznego: Pajace Ruggera Leoncavalla i Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego stanowią od lat nierozłączną parę. Zarówno Pajace, jak i Rycerskość wieśniacza zostały napisane na ten sam konkurs ogłoszony przez mediolańskie wydawnictwo muzyczne w 1890 roku. Partytura nadesłana przez Mascagniego zdobyła wówczas pierwsze miejsce. Szybko jednak okazało się, że dzieło Leoncavalla reprezentuje również wyjątkową wartość artystyczną. Sukces premiery Pajaców przeszedł najśmielsze oczekiwania i od tego momentu obie opery wystawiane są razem podczas jednego spektaklu.

Zgodnie z tą tradycją także Opera i Filharmonia Podlaska włącza do swojego repertuaru dwa dzieła werystyczne. Białostocka inscenizacja w reżyserii Michała Znanieckiego będzie światową prapremierą oryginalnej partytury Rycerskości wieśniaczej, którą opracowało wydawnictwo Bärenreiter.

Akcja Pajaców toczy się we włoskiej wiosce i przedstawia życie grupy artystów cyrkowych. Dramaturgia utworu zbudowana jest w oparciu o tragedię miłosną głównych bohaterów, a niezwykle śpiewna i dynamiczna muzyka Leoncavalla wydobywa z postaci całą emocjonalną paletę. Kompozytor w jednym dziele zręcznie połączył farsę i tragedię i odmalował dramat zazdrości w środowisku artystycznym, kończący się rozlewem krwi.
 
Rycerskości wieśniaczej Mascagni zawarł gęstą mieszaninę miłości, namiętności i zdrady, hańbę, pojedynek i śmierć – emocje kipiące jak wulkan na tle sycylijskiej wsi, przez którą przechodzi wielkanocna procesja. Kompozytor podkreślił werystyczny styl opery poprzez brutalność, naturalizm, melodramatyczne gesty oraz śpiew zmieszany z gwarem i okrzykami.

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Massimiliano Caldi
Reżyseria, kostiumy: Michał Znaniecki
Scenografia: Luigi Scoglio
Choreografia: Inga Pilchowska
Kierownik Chóru OiFP: Violetta Bielecka
p.o. kierownik Baletu OiFP: Hanna Mocarska
Scenografia multimedialna: Karolina Jacewicz
Asystent reżysera: Martin Filipiak
Asystent kierownika Chóru OiFP: Joanna Jurczuk
Autor zdjęcia do plakatu: Michał Heller
Autor plakatu: Marcin Rogalski
Przekład polski libretta: Dorota Sawka
p.o. kierownik Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP: Magdalena Gładkowska

Orkiestra, Chór, Chór Dziecięco-Młodzieżowy i Balet Opery i Filharmonii Podlaskiej

Ruggero Leoncavallo - PAGLIACCI (Pajace)
Pietro Mascagni - CAVALLERIA RUSTICANA (Rycerskość wieśniacza)
Spektakl wykonywany jest w języku włoskim z polskimi napisami

Bilety

Wyprzedane

IV strefa

BILET ULGOWY

73,50 zł

IV strefa

BILET NORMALNY

84,00 zł

III strefa

BILET ULGOWY

94,50 zł

III strefa

BILET NORMALNY

105,00 zł

II strefa

BILET ULGOWY

115,50 zł

II strefa

BILET NORMALNY

126,00 zł

I strefa

BILET ULGOWY

136,50 zł

I strefa

BILET NORMALNY

147,00 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.