Przejdź do głównej treści strony

Pianohooligan - CRITIQUE OF SWING IN TWO PARTS - Czwartek, 25. 04. 2024, godz. 19.00

25.04.2024, czwartek, 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa Zygmunta Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa
Wydarzenie z serwisu Partnerskiego Bilety24.pl Powyższa propozycja ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej serwisu Biletomat, w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Opis

Koncertowa premiera najnowszego albumu Piotra Orzechowskiego w cyklu Jazz.PL

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawca:
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ fortepian

Na zaproszenie radiowej Dwójki już w czwartek 25 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi Pianohooligan czyli Piotr Orzechowski. Data nie jest przypadkowa – to dzień premiery czwartego albumu artysty zatytułowanego CRITIQUE …
Koncertowa premiera najnowszego albumu Piotra Orzechowskiego w cyklu Jazz.PL

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawca:
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ fortepian

Na zaproszenie radiowej Dwójki już w czwartek 25 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi Pianohooligan czyli Piotr Orzechowski. Data nie jest przypadkowa – to dzień premiery czwartego albumu artysty zatytułowanego CRITIQUE OF SWING IN TWO PARTS.

Po przeszło sześciu latach od pianistycznej trylogii wydawniczej dla Decca Classics (Experiment: Penderecki, 15 Studies For The Oberek i 24 Preludes & Improvisations) Piotr Orzechowski wraca z wyjątkowo zagadkowym krążkiem. Podzielona na dwie ścieżki Krytyka swingu konsekwentnie kontynuuje oś unikalnych, „dźwiękowych manifestów” Pianohooligana, lecz tym razem zaskakuje oszczędnością formy i bardzo osobistym, frapującym brzmieniem.
Nowa, czwarta płyta solowa Pianohooligana to zarazem analityczne i pełne ciepła spojrzenie na zjawisko muzyczne, pozostające jednym z fundamentów twórczej myśli artysty. Mowa o swingu – podstawie jazzu i nieodłącznym elemencie kultur pierwotnych. Wariacyjna forma dyptyku Orzechowskiego zadaje pytanie o rolę i nieuchwytną naturę swingu, kwestionując jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.

Koncert odbędzie się w cyklu Jazz.PL i będzie retransmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia w piątek 3 maja.

Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’
Pianista, improwizator, kompozytor. Od głośnego zwycięstwa na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących polskich twórców muzycznych. Swoimi kreacjami artystycznymi prowokuje do pytań i redefiniuje szablony wyobrażeń o akcie twórczym i występie scenicznym. Każdy album Orzechowskiego staje się wydarzeniem o nieoczywistym, ponadgatunkowym przesłaniu, w wersji koncertowej od lat docierając na wszystkie kontynenty.
Pianohooligan posługuje się indywidualnym językiem muzycznym rozpiętym na granicy stylistyk, od macierzystej muzyki improwizowanej i klasycznej, po awangardę i muzykę elektroniczną. Bezkompromisowy dekonstruktor twórczości Krzysztofa Pendereckiego, artystyczny partner Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii, czy gwiazd światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen czy Carlos Zíngaro, oraz wielkich osobowości muzyki współczesnej i elektronicznej, by wymienić tylko Philipa Glassa, Adriana Utleya z Portishead i Williama Basinskiego – koncentruje się jednak przede wszystkim na autorskiej twórczości solowej, która wymyka się prostym gatunkowym podziałom.
Orzechowski jest autorem uznanych pionierskich przedsięwzięć wydawniczych, jak m.in. Dziady (2019, Anaklasis/PWM) na kwartet jazzowy z plejadą gigantów muzyki ambientowej, monumentalnego dzieła solowego 24 Preludes & Improvisations (2017, Decca Classics) nawiązującego formą do DWK J.S. Bacha, czy radykalnego Experiment: Penderecki (2012, Decca Classics) powstałego we współpracy z samym kompozytorem, dającego skuteczny asumpt do artystycznego dialogu między światem jazzu i muzyki nowej.
Absolwent Berklee College of Music oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Bilety w cenie:
normalne - 50 zł
ulgowe - 40 zł

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności (po okazaniu stosownego dokumentu uprawniającego do zniżki przy wejściu na koncert).

Bilety można kupić w sklepie internetowym Polskiego Radia sklep.polskieradio.pl,
na stronie www.bilety24.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego godzinę przed koncertem.

Bilety

Wyprzedane

Strefa 1

Ulgowy

40,00 zł

Strefa 1

Normalny

50,00 zł

Miejsca

Podobne wydarzenia

Powiadom mnie

Zapisując się na newsletter zgadzam się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.